İngiltere'de, Mali'deki askeri operasyonun hedefi sorgulanıyor

İngiltere'de, Mali'deki askeri operasyonun hedefi sorgulanıyor
İngiltere'de, Mali'deki askeri operasyonun hedefi sorgulanıyor
Mali operasyonuna lojistik destek veren İngiltere'de basın, Fransa'nın "terör saldırılarının hedefi olabileceği" yorumunu yapıyor

LONDRA - Fransa Mali'deki askeri operasyonunu genişletirken, bu operasyon için lojistik destek sağlayan İngiltere'de askeri müdahalenin hedefi sorgulanıyor.

Operasyonda kullanılmak üzere Fransa'ya iki adet C17 tipi askeri kargo uçağı tahsis eden İngiltere, lojistik destek dışında asker desteğinin sağlanmayacağını açıklamıştı. Fransa ile İngiltere, Mali'deki durumun uluslararası güvenlik için tehdit oluşturduğu konusunda aynı görüşü paylaşıyor.

İngiliz basınında ise askeri müdahaleye ilişkin farklı görüşler yer alıyor.

BBC diplomasi muhabiri Jonathan Marcus konuya ilişkin yaptığı yorumda, Fransa'nın askeri müdahale ile neyi hedeflediğinin çok açık olmadığını belirtti. Marcus, "Fransa bu müdahaleyi, İslamcı güçleri geri püskürtüp denetim altında tutmak için mi yapıyor? Yoksa Bamako hükümetinin kuzeydeki geniş topraklarını kendi kontrolü altına almayı mı hedefliyor?" sorusunu yöneltti.

Bamako'daki muhabiri aracılığıyla gelişmeleri aktaran Times gazetesi de Batı ülkelerinin Fransa'ya lojistik destek vermesine karşın, "Fransa'nın terörle mücadelede yalnız olduğu" yorumunu yaptı. Gazete ayrıca, bu savaşın Fransa'ya yönelik terör saldırıları riskini artırdığına dikkati çekti.

İngiltere'nin Mali'deki durumdan duyduğu endişeyi aktaran basın, konuya ilişkin İngiltere'nin Afrika'dan Sorumlu Dışişleri Bakan Yardımcısı Mark Simmonds'ın "Mali'nin kuzeyinin teröristlerin yatağı olmasına izin verilmeyeceği" sözlerine geniş yer verdi.

MALİ ORDUSUNUN EĞİTİMİNE DESTEK

İngiltere, Fransa'ya "sınırlı destek" verdiğini söylese de orta vadede Avrupa 'nın Mali ordusunun eğitimine yardım çabalarına dahil olmayı planlıyor.

Bu arada İngiltere'deki savaş karşıtı sivil toplum örgütü "Stop the War Coalition", İngiliz hükümetinin Fransa'nın Mali'deki operasyonuna destek vermesini eleştirdi. Örgüt, Mali'ye müdahalenin yanlış olduğunu savunarak, "İngiliz hükümetinin, Afganistan, Irak ve Libya'dan ders çıkarmamış olması inanılmaz" açıklamasında bulundu.

İngiliz basınında, Mali'deki operasyonda Fransa'nın karşısındaki grupların ellerindeki mühimmatın güçlü olduğu da vurgulanıyor.

Guardian gazetesinde Andy Morgan imzalı makalede, Mali'deki Tuareglerin kara savaşında coğrafyaya hakim ve alışık olmalarından dolayı avantajlı oldukları kaydedildi. Morgan, Fransa için karadan savaşı kazanmanın havadan kazanmak kadar kolay olmayacağı yorumunu yaptı.

PAUL MELLY: ESKİ KOLONİ GÜNLERİNİN SONA ERDİ

İngiltere'deki düşünce kuruluşu Chatham House üyesi Paul Melly de konuya ilişkin kaleme aldığı makalede, Fransa Cumhurbaşkanı Francois Hollande'ın geçen yıl Afrika'ya yaptığı ziyarette, "eski koloni günlerinin sona erdiğini" söylediğini ancak Mali'ye yapılan mevcut müdahalenin bunu göstermediğini kaydetti. Melly, Mali'deki askeri operasyona destek verilmesinin nedenlerinin birinin, Batı Afrika'nın Avrupa'ya yakın olması ve bu bölgenin güvenlik ile istikrarının Avrupa'yı doğrudan etkileyecek olması olduğunu bildirdi.
Düşünce kuruluşunun bir diğer üyesi Alex Vines ise makalesinde, Mali'deki krize Fransa'nın müdahalesinin gerekliliğini savundu. Vines, Mali'deki krize bir çözüm bulunamazsa bunun tüm dünya için tehdit oluşturacağını yazdı.

Mali'de geçen yıl Ocak ayında ülkenin kuzeyinde başlayan isyan, Mart ayındaki askeri darbenin neden olduğu otorite boşluğuyla büyümüş, ülkenin yarıdan fazlası isyancıların kontrolüne girmişti. BM Güvenlik Konseyi, Fransa'nın da yoğun çabaları sonucu Afrika ülkelerinin ortak askeri gücünün kuzeydeki gruplara müdahale etmesi için yetki vermişti. Fransa, Mali hükümetinin çağrısı üzerine 12 Ocak'ta hava saldırılarına başladı.

Fransa'ya ABD ve İngiltere başta olmak üzere birçok Batı ülkesi de lojistik, haberleşme ve ulaştırma gibi konularda destek veriyor. Mali'nin kuzeyinde hakimiyet kuran en büyük 3 silahlı grup Ensaruddin, Tevhid ve Cihad Hareketi, Mağrib El Kaidesi, ülkede dini inançlara dayalı bir yönetim kurulmasını istiyor.(aa)