İngiltere'de Suriye deneyi

İngiltere'de Suriye deneyi
İngiltere'de Suriye deneyi
İngiltere merkezli sivil toplum kuruluşu Save The Children, Suriye'deki çocukların durumuna dikkat çekmek amacıyla bir sosyal deney yaptı. Deney kapsamında Suriye'deki yaşam koşullarının ufak bir bölümü İngiltere'de uygulandı ve insanların tepkileri kaydedildi.

RADİKAL – İngiltere merkezli uluslararası sivil toplum kuruluşu Save The Children, Suriye’de savaş koşullarında yaşayan çocukların durumuna dikkat çekmek amacıyla sıra dışı bir sosyal deneye imza attı. ‘Surrey Suriye olsaydı’ adlı deney kapsamında İngiltere’nin Surrey ilçesinde, Suriye’deki yaşam koşullarının ufak bir bölümü uygulandı ve insanların tepkileri kameraya alındı.

Independent’ın haberine göre, oyuncularla gerçekleştirilen deney için bir okul kapatıldı, bir marketteki ürünlerin neredeyse tamamı kaldırıldı ve oyuncuları taşıyan bir ambulansın hastaneye gitmesine izin verilmedi. İlçeye tıpkı Suriye’de olduğu gibi kontrol noktaları yerleştiren Save The Children ekibi, bölge sakinlerinin tepkilerini gizli kamerayla kaydetti. Videoda bölge sakinlerinin büyük şaşkınlık yaşadığı ve zaman zaman sinirlendiği görüldü.

'TIBBİ MALZEMELER ULAŞMIYOR'

Deneyin ardından hazırlanan videoda, okulun kapatıldığının görüldüğü sahne öncesinde, “Son 24 saatte ülkedeki okullar kapanmak zorunda kaldı. Silahlı grupların ele geçirmesi ve şiddettin artması nedeniyle çocukların okula gitmesi tehlikeli” deniliyor. Markette ürün olmamasına gerekçe olarak, “Ana tedarik hatlarının engellenmiş olması nedeniyle gıda stoğu tehlikeli bir şekilde az. Çocuklar artık günlük olarak gıdasız” gösterilirken, kontrol noktasının ambulansı durdurma sahnesi öncesi, “Yeni bir kriz başlıyor. Hayati sağlık hizmetine ulaşım çok katı bir şekilde kısıtlandı. Kuşatmalar binlerin hayat kurtarıcı tedaviye ulaşmasını engelliyor. Tıbbi malzemeler en korunmasızlara ulaşmıyor. Özellikle çocuklar etkileniyor” ifadesi kullanılıyor.

Suriye'de üç bölgede ateşkes

'BURADA OLMAMASI, OLMUYOR ANLAMINA GELMİYOR'

Videonun sonunda, çekimlerde kimsenin zarar görmediğini belirten Save The Children ekibi, 11 milyon Suriyelinin evlerinden olduğunu hatırlatıyor. Sonrasında ise ekranda, “Burada olmaması, olmuyor anlamına gelmiyor” yazısı beliriyor.

Deneye ilişkin Save the Children'dan yapılan açıklamada, güvenlik güçleri ve diğer yetkililerin bilgisi dahilinde İngiliz caddelerinde yürütülen sosyal deneyde, vatandaşların içgüdüsel olarak insan hakları ihlallerine yönelik tepki gösterdikleri vurgulandı.

Ahrar-uş Şam 'düzenli ordu' kuruyor

'TAHMİN DAHİ EDİLEMEYECEK OLAYLAR DİZİSİ'

Suriye'deki çatışmalar nedeniyle evlerini terk etmek zorunda kalanlar arasında birçok çocuk bulunduğuna dikkat çekilen açıklamada, "İngiltere'de yaşanacağı tahmin dahi edilemeyecek olaylar dizisine yönelik tepkiler gizli kameralarla kayıt altına alındı. Bu olaylar maalesef Suriye'de sık yaşanıyor. Standart hizmetler geçici süreyle durduruldu. Surrey sakinleri sanki gıda sıkıntısı, okul ve sağlık hizmetlerine erişimde sorun yaşanıyormuş yanılgısına düşürüldü" denildi.

Telegraph: Türkiye güvenli bölge için Türkmen milisleri eğitmeye başladı

'DÜŞÜNDÜĞÜMDE DUYGULANIYORUM'

Açıklamada, kızını okula bırakmaya gittiğinde okulun geçici olarak kapatıldığını öğrenen bir annenin şu ifadelerine yer verildi:

"Okulun kapıları kapalıydı. 'Çocuklarım neden okula gidemeyecekmiş?' diye düşündüm. Şimdi bunu düşündüğümde duygulanıyorum. Bu olay, nelerin farkında olmamız gerektiğine dikkat etmemizi, çocuklarımın dikkat etmesini, dünyada neler olduğunu fark etmemizi sağladı."

Eski ABD büyükelçisi Edelman'dan İncirlik analizi: Türkiye'yle tehlikeli pazarlık

GÖRMEZDEN GELİYORLAR

Suriye'de 420 bin kişinin kuşatma altında yaşadığı ve 11 milyondan fazla kişinin de ülkelerinden kaçmak zorunda kaldığının hatırlatıldığı açıklamada, bölgedekilerin hayatta kalabilmeleri için gerek duyduğu temel ihtiyaçlara erişim sıkıntısına vurgu yapıldı. Açıklamada, temel ihtiyaçlara erişimin Surrey'de engellendiği zaman kişilerin bu duruma tepki gösterdiği ancak aynı durumun Suriye'de yaşanması halinde bu durumu görmezden geldiğine işaret edildi.

IŞİD Türkiye sınırındaki beş köyü ele geçirdi

IŞİD Palmira'daki tapınağı patlatma görüntülerini yayınladı