İngiltere'de tecavüz skandalı

İngiltere'de tecavüz skandalı
İngiltere'de tecavüz skandalı
Thatcher döneminin ünlü siyasetçilerinden birinin tevacüzüne uğradığını iddia eden tanıklar, İngiliz kamuoyunu sarstı.

İngiltere'de North Wale çocuk bakım evine dair patlak veren ‘pedofil' skandalı, BBC'nin ünlü moderatörü Jimmy Savile'e ilişkin skandaldan daha sarsıcı olacağa benziyor. Bakımevinde yaşananlara tanıklık eden üç kişi, şaşkınlık yaratan pedofil ağının deşifre edilme sürecini başlatmış oldu.

Zira bu kez reşit olmayan erkek çocuklarını cinsel istismarla suçlanan kişi, eski İngiltere başbakanlarından Margaret Thatcher'a yakınlığıyla bilinen üst düzey siyasetçilerden biri. İsmi henüz açıklanmayan politikacının, şoförüyle birlikte çocuk bakım evine sıklıkla gelerek erkek çocukları istismar ettiği iddiaları İngiliz kamuoyunu epey sarstı.

İngiliz Daily Mirror gazetesinin haberine göre uzmanlar, İngiltere'de ardı ardına patlak veren pedofil vakalarının sadece buzdağının görünen kısmı olduğu, söz konusu skandalın çok daha büyük bir ağı kapsama ihtimalinin olduğunu söylüyorlar. Öyle ki, kaynaklar taciz zincirinin hükümet dahil olmak üzere kamusal yaşamın pek çok alanı üzerinde geniş çaplı etkileri olabileceğini dile getiriyor.

Tanıklardan, BBC' nin ‘Newsnight' adlı haber programına konuşan 51 yaşındaki Steve Messham'ın anlattıkları bu ürpertici iddiayı doğrular nitelikte. Messham, North Wales Çocuk Bakımevi'ndeyken kıdemli bir politikacının tecavüzüne uğradığını açıkladı.

Messham, “Bizi arabayla istismarın gerçekleştiği yere götürürlerdi. İçkiler tüketilir başta tecavüz olmak üzere türlü şeylere maruz kalırdık” şeklinde konuştu.

Messham, 15 yıl önce kendisine tecavüz eden zanlı hakkında soruşturma açıldığını, fakat basının zanlının ismini deşifre etmemesi için tehdit edildiğini de sözlerine ekliyor. İkinci tanığın da ifade verdikten bir süre sonra ortadan kaybolduğu, üçüncü ve son tanığın ise yakın süre öncesinde yaşamını yitirdiği belirtiliyor. Davanın savunucuları, daha pek çok kurbanın ortaya çıkmasını beklediklerini söylüyorlar. Deutsche Welle Türkçe