'İnkâr yasası'nda söz konseyde

'İnkâr yasası'nda söz konseyde
'İnkâr yasası'nda söz konseyde

Meclis ten sonra 347 sandalyeli Senato dan 236 senatör oylamaya katılmış, 86 sı karşı oy kullanmıştı.

Fransa parlamentosundan geçen Ermeni tasarısının iptali için Anayasa Konseyi'ne başvuru yapıldı. Konsey kararını 1 ay içerisinde verecek.

PARİS - Fransa’da, Ulusal Meclis ve Senato’da onaylanan ‘Ermeni soykırımını inkârı suç sayan’ yasa tasarısına tepki gösteren senatör ve milletvekilleri ‘anayasanın 33’üncü maddesi ve ifade özgürlüğüne aykırı olduğu gerekçesiyle’ dün Anayasa Konseyi’ne başvurdu. İktidardaki Halk Hareketi Birliği (UMP) üyesi ve Türk-Fransız Parlamenter Dostluk Grubu Başkanı Michel Dienfenbacher’in girişimiyle harekete geçen milletvekilleri 65 imza, Senato’da da Avrupa Demokratik ve Sosyal Topluluğu (RDSE) Senatörü Jacques Mezard’ın öncülüğünde 77 imza topladı. İmza atanlardan Senato Başkan Yardımcısı Bariza Khiari, Sosyalist senatörler Nievre Gaetan Gorce, Didier Boulaud, UMP’nin eski Başkanı Senatör Christian Poncelet ve eski Yasa Komisyonu Başkanı Jean-Jacques Hyest yer aldı. RDSE’den de Mezard’ın yanı sıra Jean Pierre Chevenement, Kültür Komisyonu Başkanı Marie-Christine Blandin ve Çevreci Grup Başkanı Jean-Vincent Place da imza attı. 

‘Bu parti meselesi değil’
Konsey’e giden meclis üyeleri, ‘tartışmanın sağ ya da sol parti tartışması olmadığını, hukuk meselesi olduğunu’ belirtti. Vekiller adına açıklama yapan Jacques Myard, Michel Diefenbacher ve François Cornut-Gentille, “Bu yasaya gerek Senato’da, gerek Meclis’te hem iktidar hem de muhalefet partileri oy verdi. Şimdi de yasaya itiraz için yine hem iktidar hem de muhalefet parti üyeleri itiraz etti” dedi. “Bu bir parlamento veya hükümet tartışması değil” vurgusu yapan vekiller teklifin hükümetten değil UMP’li Valerie Boyer’e atfen bir vekilden geldiğini hatırlattı. Hükümetin, 22 Aralık’ta Meclis’teki oylamada kararı üyelerin sağduyusuna bıraktığını savunan vekiller, “Bu yapılan Fransa’daki ve dünyadaki Ermenilerin acılarını görmemezlik anlamına gelmiyor. Amacımız, anayasaya, ifade, düşünce ve araştırma özgürlüğüne uygun hareket etmektir” ifadesini kullandı. Meclisin 3 yıl önce kurduğu araştırma komisyonu raporunda belirtildiği gibi parlamentoların tarih yazmaması uyarısına uygun hareket edildiği vurgulandı. 9 üyeli Konsey’in bir ay içinde tasarının ‘anayasaya uygun olup olmadığına’ karar vermesi bekleniyor. Yasa ‘Ermeni soykırımını inkâr edenlere’ bir yıl hapis ve 45 bin euro para cezası verilmesini öngörüyor. 

Sarkozy çok bozuldu
Cumhurbaşkanı Sarkozy’nin bir grup parlamenter ile görüşmesinde, senatör ve vekillerin ‘iptal başvurusunda’ bulunmasından dolayı duyduğu rahatsızlığı dile getirdiği belirtildi. Sarkozy’nin “Bu girişim bana hizmet etmedi” dediği aktarıldı.

Türkiye müteşekkir
Fransa’da ‘Ermeni tasarısını Anayasa Konseyi’ne taşıyan milletvekili ve senatörlere Türkiye’den ‘teşekkür mesajları’ yağdı. 

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül:
“Fransızların kendi ülkelerine böyle bir gölge düşürülmesine müsaade edeceklerini tahmin etmiyordum. Gördüğümüz kadarıyla bu süreç böyle gelişiyor. Şimdi Anayasa Konseyi muhakkak ki doğru kararı verecektir. 

Başbakan Tayyİp Erdoğan
İmzaları koyan senatörlere, milletvekillerine kalbi şükranlarımızı ifade ediyoruz. Fransız siyasetçilere yakışan buydu. Fransa’nın değerleriyle ters düşen süreç, terar Fransa’nın değerleriyle uygun hale gelir diye düşünüyorum. 

Dışİşlerİ Bakanı Ahmet Davutoğlu: 
Senatör ve milletvekilleri kendi değer-lerine sahip çıkmışlardır. Şimdi yapılması gereken sabırla Anayasa Konseyi’nin kararını beklemektir. Sürecin sonunda Türk Fransız dostluğunun kazanmasını diliyorum.
Parİs Büyükelçİlİğİ: Hem Fransa hem Türkiye senatör ve vekillere teşekkür borçlu. (AA- LE MONDE- LE FIGARO)