İnsan Hakları İzleme Örgütü'nden Mısır'a çağrı

İnsan Hakları İzleme Örgütü'nden Mısır'a çağrı
İnsan Hakları İzleme Örgütü'nden Mısır'a çağrı
İnsan Hakları İzleme Örgütü, Mısır hükümetine Mursi ve yardımcısının serbest bırakılması çağrısında bulundu.

İnsan Hakları İzleme Örgütü, Mısır hükümetine askeri darbeyle görevden uzaklaştırılan eski Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin gözaltında bulunan beş yardımcısının derhal serbest bırakılması çağrısında bulundu.

Merkezi New York'ta bulunan örgüt tarafından yapılan açıklamada Mursi'nin yardımcılarının 3 Temmuz'daki askeri darbeden bu yana gözaltında tutulduğuna dikkati çekti.

Örgütün Ortadoğu ve Kuzey Afrika'dan sorumlu Direktörü Sarah Leah Whitson, "Ordunun desteğine sahip bir hükümet, eski devlet başkanının yardımcılarını 150 gün boyunca herhangi bir açıklama yapmadan nasıl ortadan kaybedebilir? Bu nasıl bir yol haritasıdır? İnsanların zorla aylar boyunca gözaltında tutulması, hükümetin hukukun üstünlüğüne uyacağı konusunda güven telkin etmemektedir. Bir kişinin uzun süre gözaltında tutulması suçtur. Mısırlı yetkililerin Mursi'nin yardımcılarını derhal ve koşulsuz serbest bırakması gerekir" ifadelerini kullandı.

Genelkurmay Başkanı ve Savunma Bakanı Abdülfettah es-Sisi, askeri darbenin ardından ülkenin yeniden demokrasiye dönmesi için bir yol haritası açıklamıştı.

Mursi ve dokuz yardımcısı askeri darbenin ardından gözaltına alınmıştı. Devlet başkanının yardımcılarından dördü, haklarındaki suçlamalar nedeniyle farklı cezaevlerine nakledilmişti.

İnsan Hakları İzleme Örgütü, halen gözaltında bulunan Dış İlişkiler Başdanışmanı Essam el Haddad, Ayman Ali, Ayman el Serafi, Medya Danışmanı Abdülmecid el Meşali ve Dış İlişkiler Danışmanı Halid el Kazaz'ın aileleri ile iletişim kurabildiklerini ancak avukatları ile görüşmelerine izin verilmediğine işaret etti.