@neseidil

İnsan Hakları İzleme Örgütü'nden skandal hata

İnsan Hakları İzleme Örgütü'nden skandal hata
İnsan Hakları İzleme Örgütü'nden skandal hata
İnsan Hakları İzleme Örgütü, Amerikan New York Times gazetesinin Esad rejimiyle ilgili bir haberini 'Suriye yasağa rağmen varil bombaları kullandı' yazısıyla paylaşırken, uluslararası koalisyon güçlerinin bombaladığı Kobani'den bir fotoğraf kullandı. Hatayı fark eden Twitter kullanıcıları örgüte tepki gösterdi.
Haber: NEŞE İDİL - nese.idil@radikal.com.tr / Arşivi

RADİKAL – İnsan Hakları İzleme Örgütü (Human Rights Watch / HRW), Twitter hesabından vahim bir hataya imza attı. Örgüt, Deraa ve Halep’te Suriye ordusunun varil bombaları kullandığını öne sürerken, bu iddiasına kanıt olarak, ABD öncülüğündeki uluslararası koalisyon güçlerinin IŞİD mevzilerini bombaladığı Kobani’nin fotoğrafını kullandı.

Twitter hesabı üzerinden ABD’de yayınlanan New York Times gazetesinde yer alan “Suriye’de Esad’a bağlı güçlerin Deraa ve Halep’te varil bombalarıyla sivilleri hedef aldığı” haberini paylaşan örgüt, yayınladıkları raporda da uydu görüntüleri, fotoğraflar ve videoların bulunduğunu belirtirken, görgü tanıklarının ifadelerine de yer verdiklerini ifade etti. 

Ancak bu iddiaları içeren haberi paylaştığı Twitter mesajına, Esad birliklerinin değil, ABD öncülüğündeki uluslararası koalisyon güçlerinin bombaladığı Kobani’nin yıkım içindeki fotoğrafını iliştiren HRW’ye kullanıcılar tepki gösterdi.

ABD ve müttefikleri tarafından IŞİD mevzilerinin aylarca bombalandığı Kobani’yi yıkım içinde gösteren fotoğraf AFP tarafından bir dizi başka fotoğrafla birlikte 30 Ocak 2015’te servis edilmişti. Ancak HRW, sosyal medyadaki tepkilere rağmen konu hakkında herhangi bir açıklamada bulunmadı.


  http://www.radikal.com.tr/130240713024072

  YORUMLAR
  (2 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Böyle yıkarız işte... - lm kimim

  adamlar iyi bir mesaj vermiş dünyaya Esed iyi yıkamıyor şehirleri bakın biz nasıl yıkıyoruz diye haber yapacaklarken haberi değil sadece resmi vermişler :) Halbuki kobani deki o iblisleri teker teker kulaklarından tutup yakalaya bilirlerdi illa yıkıcı güçlerini göstermek için bir kaç iblisi piyasaya sürüp etrafına bir kaç cahili toplatıp ilk önce cahiller inşaları katledecek sonra ABD ve yandaşları gelip ortalığı yakıp yıkıp kül edecekler... ve bizim kuru cahil Müslümanlar halla bu oyunlara gelebiliyorlar ne yazık ki.

  nev York Times bu haberi safiyane mi yada kasıtlımı verdi : - okkes cavus

  nev york times bu haberi safiyane verdiği kanısında değilim . ne demek Suriye askeri halkın üzerine varil bombası attı diye tamamen yanlış kasıtlı bir haberi vermesi. ABD nin Suriye'ye girme zemini hazırlama projesi olamaz mı. işitin yerle bir ettiği kabanı yi resmederek Suriye ordusu Suriye de halkının üzerine varil bombası attı ve büyük katliam ve tahribat yaptı demesi .çok ayıp ve basın ahlakına uymayan tamamen ters bir basın ahlakıdır . ve siyanın hain projesinin tamamen yandaşı durumuna düştüğünün kanıtıdır. ne yazık ki bazı basınlar bazı devletlerin uydusu olmaktan hiç utanmıyorlar. halbuki bir ülkede basın halkın dili avukatı ve savunucusu uyarıcısı yani barışı insanlığı ve ülkede ve dünyada huzuru savunmalıdır diye düşünürken, böyle basınlarda her ülkede çıkıyor ne yazık.....