İnsanlık dramı devam ediyor

İnsanlık dramı devam ediyor
İnsanlık dramı devam ediyor
Myanmarlı yetkililer, insan kaçakçılarının terk ettiği bir teknede 200'den fazla Bangladeşli göçmenin kurtarıldığını açıklarken, yayımlanan fotoğraflar dramın sürdüğünü bir kez daha gözler önüne serdi.

RADİKAL - Myanmarlı yetkililer, Bengal Körfezi'nde insan kaçakçılarının terk ettiği bir teknede 200'den fazla Bangladeşli göçmenin kurtarıldığını açıkladı. Olayın ardından yayımlanan fotoğraflar ise bölgede yaşanan insanlık dramını çarpıcı şekilde gözler önüne serdi.

Myanmar Enformasyon Bakanı Ye Htut, sosyal paylaşım sitesi üzerinden yaptığı açıklamada, Myanmar Deniz Kuvvetleri'ne ait gemilerin Bengal Körfezi'nde Thinbaw Gway köyünün açıklarında iki tekne bulduğunu belirtti. Ye Htut, teknenin birinde bulunan 200'den fazla göçmenin kurtarıldığını, diğer teknenin ise boş olduğunu açıkladı.

İŞBİRLİĞİ YAPMAYI KABUL ETTİ

Malezya Dışişleri Bakanı Anifah Aman ile Endonezyalı mevkidaşı Marsudi Anifah, Myanmar'ın başkenti Naypidav'da Myanmar Dışişleri Bakanı U Wunna Maung Lwin ile bir araya gelmişti. Görüşmenin ardından Aman, Myanmar'ın Güney Asya'daki göçmen krizini çözmek için işbirliği yapmayı kabul ettiğini açıklamıştı.

Arakanlı Müslümanların dramı sürüyor: 10 ölü

Tayland hükümetinin ülkenin güneyindeki ormanlık alanda kamp kuran insan kaçakçılarına karşı operasyon başlatmasının ardından çoğunluğunu Myanmar'dan kaçan Arakanlı Müslümanların oluşturduğu göçmenler, teknelere bindirilmiş ve denizin ortasında kaderlerine terk edilmişti. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği, Bengal Körfezi ile Andaman Denizi'nde yaklaşık 8 bin göçmenin yaşam savaşı verdiği uyarısında bulunmuştu. (AA)

Endonezya ve Malezya göçmenlere geçici barınma sağlayacak

800 göçmenle ilgili savcıdan şok karar

BM: Tekneleri kabul etmek zorundasınız