iPad artık Apple'ın

iPad artık Apple'ın
iPad artık Apple'ın
Apple, tablet bilgisayarlarını Çin'de satabilmek için, Çinli bir firmaya 60 milyon dolar ödedi.

Çinli Proview firmasının iPad ticari marka hakkının kendisine ait olduğu iddiasıyla Apple firmasına açtığı dava sonuçlandı. Apple “iPad” ismi üzerinden yaşadığı hukuki anlaşmazlığı çözmek için, şirkete 60 milyon dolar ödemeyi kabul etti.

Guangdong’da bir mahkeme , iki şirketin anlaşmaya varması çağrısında bulunmuştu. Mahkemeden yapılan açıklamada anlaşmazlığın sona erdiği ve Apple’ın mahkemenin hesabına 60 milyon dolar yatırdığı söylendi.

Proview, birkaç yıl önce Şenzen'de IPAD adı altında bir bilgisayar üretip satış yapmıştı. Firma 2000 yılından bu yana isim hakkına sahip olduğunu iddia ediyordu. Apple ise, iPad isminin küresel haklarını, Tayvan’da Proview’e bağlı bir şirketten 55 bin dolara satın aldığını söylüyordu. Çin ise, Tayvan'daki şirketin isim haklarını satmaya yetkisi olmadığını öne sürüyordu.

Çinli firma, davanın başladığı 2010 yılından bu yana ülkenin pek çok bölgesinde Apple'a ait iPad tablet bilgisayarların satışının engellenmesi için harekete geçmişti. Proview firması, Apple'dan ilk olarak 400 milyon dolar talep etmişti.

Çin piyasalarında Apple ürünleri çok fazla rağbet görüyor. Talep son yıllarda gittikçe yükselmişti. Ancak Samsung gibi şirketlerin de Çin piyasalarına yönelmesi ile yoğun bir rekabet yaşanıyor. Uzmanlar, Apple’ın, Çin’deki satışlarının etkilenmesini istemediği için anlaşmaya vardığını söylüyor. ( BBC Türkçe ve Deutsche Welle Türkçe)