Irak, 33 kişiyi idam edecek

Irak, 33 kişiyi idam edecek
Irak, 33 kişiyi idam edecek
Irak Cumhurbaşkanlığının, terör eylemlerinde bulunma suçundan haklarında ölüm cezası verilen 33 kişinin idam kararını imzaladığı bildirildi.

BAĞDAT - Irak'ın yarı resmi televizyonu El Irakiye, verdiği haberde, terörist eylemlerde bulunmaktan yargılanan ve haklarında idam cezası verilen 33 mahkumla ilgili kararların Cumhurbaşkanlığınca onaylandığını duyurdu. Mahkumlardan birinin, adı açıklanmayan bir Arap ülkesinin vatandaşı olduğu belirtildi.

Bu arada Cumhurbaşkanlığı, 19 Ağustos 2009'da dışişleri ve maliye bakanlığına düzenlenen, 112 kişinin hayatını kaybettiği, 575 kişinin yaralandığı bombalı saldırıya karışan 11 kişinin idam kararını 19 Ocak'ta onaylamıştı.

Adalet Bakanlığının verilerine göre, Irak'ta yıl başından bu yana idam edilenlerin sayısı 65'i buldu.

BM'nin edindiği bilgiye göre, 2004'ten bu yana Irak'ta idam cezasına çarptırılanların sayısının 1200'den fazla olduğu tahmin ediliyor.

İdam kararlarını imzalamayan Cumhurbaşkanı Celal Talabani, 13 Haziran 2011 tarihinde Şii yardımcısı Hdayyir El Huzai ve 19 Temmuz 2011'de Sünni yardımcısı Tarık El Haşimi'ye bu kararları onaylama yetkisini vermişti. (aa)