Irak askerleri Tikrit'te pusuya düşürüldü

Irak askerleri Tikrit'te pusuya düşürüldü
Irak askerleri Tikrit'te pusuya düşürüldü
Irak'ta merkezi hükümetin peşmerge hâkimiyetine son vermek için kurduğu Dicle Operasyonlar Birliği nedeniyle bölgede başlayan gerilim sürüyor

Radikal.com.tr - Irak’ta merkezi hükümetin tartışmalı bölgelerde peşmerge hâkimiyetine son vermek için kurduğu Dicle Operasyonlar Birliği nedeniyle bölgede gerilim tırmanırken Tikrit’te Kürtlerle Irak ordusu arasında çatışma yaşandığına dair çelişkili haberler geliyor.

YEREL KAYNAKLAR: ÇATIŞMA YAŞANMADI
Dün akşam saatlerinde Tigrit’te çatışmada bir sivilin yanı sıra 12 Irak askerinin öldüğüne dair haberle ilgili Radikal’in ulaştığı bölgedeki kaynaklar “Bağdat’tan askeri birliklerin Kerkük ve Tuz Hurmatu’ya sevk edilmesi nedeniyle gerilim tırmandı ancak Peşmerge ile Irak ordusu arasında çatışma yaşanmadı” dedi. TRT Türk’ün Erbil muhabiri Simla Yerlikaya, Peşmerge Bakanlığı’na dayanarak Tuz Hurmatu’ya sevk edilen askeri konvoyun Tikrit’te saldırıya uğraması sonucu 3 kişinin yaralandığını, ardından sokağa çıkma yasağı ilan edildiğini ve gerilimin sürdüğünü söyledi.

EL IRAKİYE MUHABİRİ: ÇATIŞMADA 5 KÜRT ÖLDÜ
Radikal’e bilgi veren El Irakiye televizyonundan bir muhabir ise çatışmada 5 Kürt’ün öldüğünü ve 6 kişinin yaralandığını belirtti. Erbil’den başka bir kaynak “Çatışma Peşmerge ile ordu arasında olmadı ancak 13 kişinin öldüğü haberi doğru” dedi. Geçen Cuma başkent Bağdat’ın 170 km kuzeyinde Selahattin vilayetine bağlı Tuz Hurmatu ilçesinde Irak güçlerinin Kürdistan Yurtsever Birliği üyesi Goran Necam’ın evinde arama girişimi üzerine çatışma çıkmıştı. Irak ordusundan Yarbay İmad El Beyati, binada arama yapmak isteyen asker ve polislerin üzerine peşmerge gücüne bağlı korumalar tarafından ateş açılması üzerine çatışma çıktığını, çatışmada bir asker ölürken dört polis, bir asker ve birkaç korumanın yaralandığını açıklamıştı. Kürt kaynaklar Diyala, Tikrit, Musul, Kerkük ve Erbil'in etrafını ağır silahlı Irak askerinin çevirmesi nedeniyle gerilimin tırmandığını önü sürüyor.