Irak Başbakanı: Rusya Irak'ta da vurabilir

Irak Başbakanı: Rusya Irak'ta da vurabilir
Irak Başbakanı: Rusya Irak'ta da vurabilir
Irak Başbakanı Haydar İbadi, Rusya Dışişleri'nin 'talep gelirse Irak'ta da IŞİD'i vururuz' açıklamasına olumlu yanıt verdi. İbadi, henüz Rus yetkililerle bu konuda görüşmediklerini ifade etti.

RADİKAL - Rusya Dışişleri Bakanlığı, Irak hükümetinden talep gelirse IŞİD'in bu ülkedeki mevzilerine de hava saldırıları düzenleyebileceklerini açıkladı. Bakanlık, eğer böyle bir talep gelirse, bu hamlenin " siyasi ve askeri mantığını değerlendirmemiz gerekir" açıklamasını yaptı. Açıklamadan birkaç saat sonra Irak Başbakanı Haydar İbadi'den yanıt geldi. IŞİD'e yönelik operasyonlar hakkında Suriye ve Rusya'dan bilgi almaya devam ettiklerini söyleyen İbadi, Rusya'nın ülkesinde IŞİD mevzilerine yönelik operasyon yapmasından memnuniyet duyacağını ifade etti.

Gazetecilerin Rus yetkililerle bu konuda görüştünüz mü sorusuna İbadi, "Henüz değil, bu bir ihtimal. Eğer böyle bir teklif alırsak değerlendiririz. Ben bunu memnuniyetle karşılıyorum" dedi.

7 ülkeden Rusya'ya çağrı

'ÖSO'YU TERÖRİST OLARAK GÖRMÜYORUZ'

Öte yandan, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Suriye'deki Özgür Suriye Ordusu'nu "terörist bir grup olarak görmediklerini" söyledi. Lavrov, ÖSO'nun Suriye'de siyasi çözümün bir parçası olması gerektiğini ifade etti.

CNN televizyonuna konuşan ABD 'li senatör John McCain, Rus jetlerinin, Suriye'de CIA tarafından eğitilen Özgür Suriye Ordusu üyelerini vurduğunu iddia etmişti. Reuters'a konuşan bir Özgür Suriye Ordusu komutanı da, Rus uçaklarının saldırısında eğitim kamplarından birinin vurulduğunu öne sürmüştü.

Rusya: Dünya artık tek kutuplu olmayacak

Lavrov: Rusya Suriye'de IŞİD ve diğer terörist gruplarla savaşıyor

Rusya: Suriye'deki hava saldırılarımız 3-4 ay sürecek