Irak Cumhurbaşkanı Yardımcısı'ndan Kürt devletine destek

Irak Cumhurbaşkanı Yardımcısı'ndan Kürt devletine destek
Irak Cumhurbaşkanı Yardımcısı'ndan Kürt devletine destek
Irak Cumhurbaşkanı Fuad Masum'un yardımcısı İyad Allavi, ilkesel olarak Kürt devletini desteklediğini belirtirken, 'Bu devlet uygun zamanda ilan edilmeli' ifadelerini kullandı.

RADİKAL - Irak Cumhurbaşkanı Yardımcısı İyad Allavi, ilkesel olarak Kürt devletini desteklediğini ifade etti. Rudaw’a konuşan Irak Cumhurbaşkanı Yardımcısı, Kürtlerin yaşam alanı ile siyasi meydanının, İran’dan başlayarak Türkiye ve Suriye üzerinden, Rusya’ya uzandığını belirtti.

Allavi, günümüzde sadece Irak Kürtleri’nin gündemde olmadığını, ancak bütün Kürtlerin durumunun birbirinden farklı olduğunu söyledi. Bölgedeki ülkelerin kendi iç ve dış sorunlarından dolayı Kürt devletini kabul etmediğini dile getiren Allavi, “İlkesel olarak Kürt devletini destekliyorum. Ama hangi devlet? Erbil mi, Süleymaniye mi, yoksa Kamışlı mı?” dedi.

Mesrur Barzani: 200 IŞİD militanı öldürüldü

Telafer-Musul-Şengal kavşağının kontrolü peşmergede


'UYGUN ZAMANDA İLAN EDİLMELİ'

Cumhurbaşkanı Yardımcısı, Kürdistan Bölgesi Başkanı Mesud Barzani’yle yaptığı son görüşme konusunda da şunları anlattı:

“Sayın Barzani’ye şunu söyledim: Sizin son amacınız devleti kurmak ancak 40 – 50 milyon nüfusu olan bir devlet. Kürtlerin bir devlete sahip olmaması hak değil. Ama bu devlet uygun zamanda ilan edilmeli. Kürt devleti bugün bölgenin barışına ve istikrarına hizmet etmez.”

Peşmerge Musul'a ağır silahlarla saldırmaya başladı

Barzani'den IŞİD'le mücadele zirvesine tepki

IŞİD militanları birbiriyle çatıştı: 23 ölü

YPG ve Peşmerge Kobani'de 400 metre ilerledi