Irak, El Kaide için S.Arabistan ve Türkiye'yi suçladı

Irak, El Kaide için S.Arabistan ve Türkiye'yi suçladı
Irak, El Kaide için S.Arabistan ve Türkiye'yi suçladı
Irak Ulaştırma Bakanı Hadi El-Ameri, Suudi Arabistan yönetiminin Türkiye üzerinden Suriye'deki El Kaide güçlerine silah yardımı yaptığını ileri sürdü.

DIŞ HABER - Irak Ulaştırma Bakanı Hadi El-Ameri, Suudi Arabistan yönetiminin Türkiye üzerinden Suriye ’deki El Kaide güçlerine silah yardımı yaptığını ileri sürdü.
Fars Haber Ajansı’na konuşan El-Ameri, “Suudiler, Türkiye üzerinden Suriye’deki El Kaide unsurlarına silah gönderiyor” dedi.
Ajans ise, El Ameri’nin açıklamasının, Libya’dan Suriyeli muhaliflere silah taşıyan bir geminin bir Türk limanına yanaştığı haberlerinin gündeme geldiği bir sırada yapıldığına dikkat çekti.


RUSYA: SURİYELİ MUHALİFLERE 50 STINGER FÜZESİ VERİLDİ


Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ise Beşşar Esad rejimine karşı savaşan Suriyeli muhaliflere savaş uçaklarının en büyük düşmanı olan ve Afganistan’daki Sovyet işgalinin bitmesinde önemli rol oynayan 50 adet Stinger füzesi verildiğini önü sürdü.
RIA Novosti ajansının haberine göre Lavrov, “Suriyeli muhaliflerin elinde 50’den fazla Amerikan yapımı Stinger füze olduğuna dair kesin bilgi var” dedi.
Tek bir kişi tarafından ve omuzdan ateşlenen 8 kilometre menzilli Stinger füzeler güdümlü olduğu için hava hedeflerinin en büyük düşmanlarından biri olarak biliniyor.
Amerikan Haber Alma Servisi CIA’nin işgalci Sovyet askerlerine karşı mücadele eden Afgan mücahitlere de verdiği Stingerler Sovyet yenilgisinde büyük rol oynamıştı.
Bu arada RIA Novosti’ye konuşan Fransız İstihbarat Araştırmaları Merkezi Direktörü Eric Denece, ABD ’nin Türkiye ve Katar üzerinden Suriyeli muhaliflere silah yardımı yaptığını önü sürdü.
(DHA)