Irak güne bombalarla uyandı

Irak güne bombalarla uyandı
Irak güne bombalarla uyandı

Arşiv

Irak'ın başkenti Bağdat ve çeşitli kentlerde düzenlenen saldırılarda onlarda kişi yaşamını yitirdi.

Irak'ın birçok şehrinde bomba yüklü araçlar ve yola yerleştirilen bombalarla düzenlenen saldırılarda yaşamını yitirenlerin sayısı 43'e yükseldi. Yetkililer, güne bombalı saldırılarla başlayan Bağdat'ta ölü sayısının 32'ye yükseldiğini ve yaklaşık 100 kişinin yaralandığını belirtti. Irak'ta ilk saldırıların hedefi olan Bağdat'ta, Kerrade, Kazımiye ve Mansur semtlerinde bomba yüklü araçlarla intihar saldırıları düzenlendiği belirtildi. Ayrıca, Bağdat'ın güney batısındaki Seydiye semti ile güneydeki Ebu Dşir semtinde de yola yerleştirilen bombalarla saldırılar yapıldığı ifade edildi. Bağdat'ın kuzeyinde Kazımiye bölgesi ile Veziriye semtini birbirine bağlayan Sarrafiye köprüsü yakınında bir polis kontrol noktasına düzenlenen saldırıda 6 polisin öldüğü ve 3 polisin yaralandığı dile getirildi. 

Kerkük şehrinde park halindeki bomba yüklü 2 araçla düzenlenen saldırıda ise 2 kişi ölürken, 12 kişi de yaralandı. Bomba yüklü araçlarla düzenlenen saldırılarda, Tikrit şehrinde de 5 kişi öldü, 11 kişi yaralandı. Biji şehrinde ise 1 kişi hayatını kaybetti, 4 kişi yaralandı. Salahaddin'e bağlı Duceyl bölgesinde düzenlenen saldırıda ise çok sayıda kişi yaralandı. Tuzhurmatu'da da bomba yüklü araçla saldırı düzenlendi. 

Bağdat'ın kuzey doğusundaki Diyale ilinin merkezi Bakuba şehrinde de park halinde bomba yüklü 2 araçla saldırı düzenlendiği, çok sayıda ölü ve yaralı olduğu bildirildi.
Babil ilinde bomba yüklü 2 araçla düzenlenen saldırıda ise ilk belirlemelere göre 3 kişi öldü, onlarca kişi yaralandı. Iraklı yetkililer, saldırıların düzenlendiği yerlerden sağlıklı bilgi gelmediği için ölü ve yaralı sayısı hakkında ellerinde net rakamların olmadığını, saldırılarının şiddetinden dolayı ölü sayısının şu ana kadar açıklanan rakamların çok üzerinde olabileceğini dile getirdi. (AA)


  ETİKETLER:

  Irak

  ,

  bomba

  ,

  saldırı

  ,

  Bağdat

  ,

  kuzey