Irak Kürt Yönetimi topraklarını 30 bin kilometrekare daha genişletti

Irak Kürt Yönetimi topraklarını 30 bin kilometrekare daha genişletti
Irak Kürt Yönetimi topraklarını 30 bin kilometrekare daha genişletti
Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY), IŞİD saldırılarından sonra kontrolü altındaki toprakları 30 bin kilometrekare daha genişletti. Erbil yönetiminin böylelikle hak iddia ettiği 78 bin kilometre karelik sahanın 71 bin kilometrekaresini kontrolü altına aldığı belirtiliyor.

RADİKAL - Kürt Bölgesel Yönetimi, haritadaki alanını büyüttü. Daha önce 4 iliyle küçük bir Balkan ülkesi büyüklüğünde olan Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY), fiili olarak genişlettiği topraklarla birçok Ortadoğu, Avrupa ve Afrika ülkesini geride bıraktı. IKYB IŞİD saldırılarına karşı verilen savaşlar sonrasında topraklarını 30 bin kilometrekare daha büyüterek 78 bin kilometrekareye çıkardı. 

Kürt yönetimi, terör örgütü IŞİD ile devam eden savaşla birlikte petrol zengini Kerkük ile Kerkük’e bağlı bölgeler, Musul’un Mahmur, Sincar, Telafer, Tilkef ilçeleri ve Güver, Sinun, Zummar, Rabia nahiyelerini, güneyde Selahaddin’e bağlı Tuzhurmatu ilçesini, Diyala’ya bağlı Hanekin, Celavle ve Sadiye’yi de kontrolü altına aldı.

IKBY Başkanı Mesut Barzani,IŞİD'den kurtardıkları bölgelerden “kesinlikle çıkmayacaklarını” ve bu toprakları “Kürtlerin idaresi dışındaki Kürdistan toprağı” olarak kabul ettiklerini açıklamıştı. Barzani, bu bölgelerde ve IŞİD'den kurtarıldıktan sonra Musul’da referandum yapılmasını, bölge halkının Erbil veya Bağdat arasında yapacağı tercihe de herkesin saygı göstermesi gerektiğini belirtmişti.

Mesut Barzani ve Celal Talabani'nin talebi üzerine 2006'da Kürdistan bölgesinin haritasını hazırlayan coğrafyacı Prof. Dr. Halil İsmail, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Kürdistan bölgesinin yüzölçümü 78 bin kilometrekaredir. Bu toprakların 71 bin kilometrekaresi ele geçirildi. Geriye sadece IŞİD ve Irak hükümetinin elindeki 7 bin kilometrekare kaldı” dedi.

IŞİD saldırılarından sonra 30 bin kilometrekarenin Kürdistan bölgesi topraklarına dahil edildiğini anlatan İsmail, "IŞİD ve merkezi hükümetin elindeki yerler de alınırsa Kürdistan bölgesinin haritası tamamlanmış olacak. Kürt bölgesinin coğrafyasıyla ilgili tartışmalar var. Fakat tarihi ve coğrafi verilere dayanarak bölgenin yüzölçümünün 78 bin kilometrekareden oluştuğunu söyleyebiliriz. Irak anayasasına göre sorunlu bölgeler olarak ifade edilen bu yerler, IŞİD, Kürdistan ve merkezi hükümetin kontrolünde. Yönetim, buraları idaresi dışındaki Kürdistani bölgeler olarak tanımlıyor” değerlendirmesinde bulundu.