Irak Kürtleri sandık başında: Barzani oyunu kullandı

Irak Kürtleri sandık başında: Barzani oyunu kullandı
Irak Kürtleri sandık başında: Barzani oyunu kullandı
Irak Kürtleri bu sabah saat 07.00'den itibaren milletvekili seçimi için sandık başında. Ancak oy verme işlemi, elektronik cihazlardaki arıza nedeniyle gecikmeli olarak gerçekleşiyor. Bölgesel yönetimin Başkanı Mesut Barzani de oyunu kullandı.

ERBİL - SÜLEYMANİYE – Irak Kürtleri milletvekili seçimleri için bugün sandık başında. Ancak bazı bölgelerdeki elektronik arızalar nedeniyle oy verme işlemleri aksıyor. Süleymaniye'de cihazlardaki arıza sebebiyle oy verme işlemi yarım saat geç başladı. Kürt Bölgesel Yönetiminin Başkanı Mesut Barzani de oyunu bu sabah kullandı.

Barzani, oğlu Mensur Barzani ile birlikte Erbil'e 30 kilometre uzaklıktaki Selahaddin kasabasında evine yakın olan Şarevani Ofisine gelerek oyunu verdi. Barzani, oyu kullanmadan önce mürekkepli sağ işaret parmağıyla basın mensuplarına poz verdi. Barzani'nin oy verme işlemi sırasında elektronik cihaz arızası yaşanmadı.

Kürdistan Federal Bölgesi Başkanı Barzani, oy işleminden sonra herhangi bir açıklama yapmada ayrıldı. Barzani'nin ardından Kürt bölgesindeki güvenlik ve istihbarattan sorumlu oğlu Mesrur Barzani de aynı sandıkta oyunu kullandı.


TEKNİK ARIZA GECİKTİRİYOR
Bu arada bazı bölgelerdeki cihazlarda ortaya çıkan arıza sebebiyle oy verme işlemi aksıyor. Bazı seçim noktalarında arızalar sürüyor. Süleymaniye'deki seçim noktalarından biri olan Cemal Tahir Okulu'nda teknik arıza uzun süre giderilemedi.

Süleymaniye'de bir milyon 137 bin 901 seçmen 501 merkezde kurulan 2 bin 674 sandıkta oy kullanacak. Ancak gazetecilerin sadece iki oy verme merkezinde çekim yapmaları ve gelişmeleri takip etmelerine izin verildi. Bu duruma gazeteciler ve Bağımsız Yüksek Seçim Kurulu yetkilileri tepki gösterdi.

Bu arada Süleymaniye'de siyasi parti liderleri de oylarını vermeye başladı. Goran Hareketi Lideri Noşirvan Mustafa oyunu kullandı. Celal Talabani'nin eşi Hero İbrahim Ahmet ve KYB yetkilileri, Kosret Resul ve Mele Bahtiyar'ın oylarını kullanmaları bekleniyor.


AA