Irak ordusu Anbar'da operasyona başladı

Irak ordusu Anbar'da operasyona başladı
Irak ordusu Anbar'da operasyona başladı
Irak ordusunun, Şii ve Sünni milislerin de desteğiyle Anbar'da IŞİD'e karşı operasyon başlattığı açıklandı.

RADİKAL - Irak Devlet Televizyonu, Şii ve Sünni milislerce desteklenen Irak ordusunun Anbar vilayetinde IŞİD'e karşı harekat başlattığını duyurdu. Harekatın hedefi, son olarak Anbar vilayetinin başkenti Ramadi'yi ele geçiren IŞİD'i bölgeden tamamen çıkarmak.

Harekata katılan Şii milis grubu Haşdi Şabi'nin sözcüsü Ahmed El Esadi, Irak Devlet Televizyonu tarafından yayınlanan basın toplantısında harekata 'Labeyk Ya Hüseyin' (Yolundayız Ya Hüseyin) adının verildiğini söyledi.

İbadi: Ramadi birkaç gün içinde geri alınacak

IŞİD uzun süreli çatışmaların ardından 17 Mayıs'ta Ramadi'yi ele geçirmiş ve şehirde yaşayan binlerce kişi evlerini terk ederek Bağdat'a doğru kaçmaya başlamıştı. Irak'ın batısında, Suriye sınırından başkent Bağdat yakınlarına kadar uzanan Anbar, ülkenin yüz ölçümü bakımından en büyük vilayeti. IŞİD'in, Ramadi'ye girmesiyle birlikte geri çekilen Irak ordusuna ait çok sayıda tank, top ve mühimmatı da ele geçirdiği tahmin ediliyor. Suriye'de de antik kent Palmira'nın neredeyse eş zamanlı olarak IŞİD'in eline geçmesi, örgütün Irak'ın Anbar vilayetiyle Palmira arasında bağ kurmasını sağlamıştı.

Pentagon: Irak ordusunun IŞİD'le savaşmak için iradesi yok

IRAK VE İRAN 'DAN TEPKİ GELMİŞTİ

Irak ordusunun Ramadi'de aldığı yenilgi sonrası ABD Savunma Bakanı Ashton Carter, "Irak ordusunun IŞİD'le savaşma iradesi yok" demişti. Bu sözlere ise hem Bağdat'tan hem de İran'dan sert tepki geldi. Irak Başbakanı Haydar İbadi, "Carter, Irak'a büyük destek veriyordu. Eminim ki, kendisine yanlış bilgiler aktarılmış" dedi.

Kasım Süleymani: ABD'nin IŞİD'le savaşma isteği yok

İran Devrim Muhafızları Kudüs Gücü Komutanı General Kasım Süleymani'nin yorumu ise "Asıl ABD'nin savaşma iradesi yok. ABD'liler Ramadi'yi kurtarmak için hiçbir şey yapmadılar" oldu.

Irak ordusu ve milislerden Ramadi operasyonu

Ramadi için gönüllü asker aranıyor

İran: Irak isterse yardım ederiz

Şii milisler Ramadi'ye gidiyor