Irak ordusu Ramadi'de IŞİD'in kalesine girdi

Irak ordusu Ramadi'de IŞİD'in kalesine girdi
Irak ordusu Ramadi'de IŞİD'in kalesine girdi
Irak ordusunun Ramadi'de, IŞİD'in kentteki saldırıları koordine ettiği merkez olarak kullanılan binaya da girdiği ifade edildi.

RADİKAL - Irak ordusuna bağlı birliklerin, IŞİD'in kalesi konumundaki Ramadi'ye girdikleri bildirildi. BBC'ye konuşan Irak ordusu kaynakları, birliklerin kentte eskiden hükümetin idari karargâhı olarak kullanılan daha sonra IŞİD'in ele geçirmesiyle, örgütün kentteki saldırıları koordine ettiği merkez olarak kullanılan binaya girdiklerini, IŞİD militanlarının da çekildiğini söyledi.

Militanların, Bağdat'ın 90 kilometre batısında bulunan Ramadi'nin kuzeydoğusuna ilerledikleri düşünülüyor. IŞİD'in çekilirken bölgeyi bubi tuzağı bombalarla döşemiş olabileceği endişesiyle orduya bağlı birliklerin bölgede temkinli davrandıkları bildirildi.

IŞİD 2015'te elindeki toprakların yüzde 14'ünü kaybetti

BBC'nin Bağdat'tan bildiren muhabiri Thomas Fessy, Irak ordusuna bağlı askerlerin girdiği karargâhın, IŞİD'in saldırıları organize ettiği yer olarak bilindiğini söylüyor. Fessy'ye göre bu adım, Ramadi'nin tamamen Irak ordusunun eline geçmesi için önemli bir gelişme olarak görülüyor.

Irak ordusu Ramadi'nin merkezine girdi

Ramadi, Mayıs ayında IŞİD'in eline geçmiş, bu hamle Irak ordusuna büyük bir darbe olarak görülmüştü.

Ramadi'yi ele geçirmeyi hedefleyen harekat Kasım ayı başlarında başlamış ancak hızlı ilerleme sağlanamamıştı. (BBC Türkçe) 

Irak ordusu Ramadi operasyonunu başlattı