Irak ordusu Tikrit merkezini kurtardı

Irak ordusu Tikrit merkezini kurtardı
Irak ordusu Tikrit merkezini kurtardı
Irak ordusunun, Tikrit'i IŞİD'den kurtarmaya yönelik başladığı operasyon kapsamında kent merkezini ele geçirdiği bildirildi.

RADİKAL – Irak ordusunun, 10 gün önce başladığı Tikrit’i kurtarma operasyonunda ilerlediği ve kente girdiği açıklandı. Al Arabiya’da yer alan habere göre, Irak ordusu, Tikrit kent merkezinin IŞİD’den “özgürleştirildiğini” duyurdu.

AFP’ye konuşan ve ismini vermek istemeyen Irak ordusundan üst düzey bir komutan, “Kadisiye’yi temizlemek için çalışmalar yapıyoruz. Kent merkezine yakın konumda bulunan Tikrit askeri hastanesini kontrolümüz altına aldık” dedi. Komutan, “Yavaş hareket ediyoruz çünkü karada çatışmıyoruz; keskin nişancılar ve mayınlı araziyle yüzleşiyoruz” ifadesini kullandı. Kentin doğusundaki Dicle Nehri üzerinde bulunan yakınlardaki tek köprü IŞİD tarafından Irak ordusunun ilerleyişini zorlaştırmak için yıkıldı. Irak ordusu mühendislik güçlerinin kentte IŞİD tarafından yerleştirilen bombaların temizlenmesine başladığı bildiriliyor.

IŞİD Tikrit'i terk mi ediyor?

ALEM KASABASI IRAK ORDUSUNDA

Guardian’da yer alan habere göre ise ordu, Tikrit’in doğusundaki stratejik öneme sahip Alem kasabasını ele geçirerek kent merkezine biraz daha yaklaşmıştı.  Bugün sabah saatlerinde Irak güvenlik güçlerinin birçok koldan kent merkezine ilerlemeye başladığı ifade edilmişti. Uzun süredir IŞİD tarafından kapatıldığı ileri sürülen Alem'deki bir sağlık ocağı da yeniden hizmete açıldı. Iraklı askerler, hükümet binalarındaki IŞİD bayraklarını indirerek yerine Irak bayrakları astı.

ABD: Tikrit operasyonuna hava desteği yok

Fehim Taştekin yazdı. "Irak bölünecekti ki hesap tutmadı"

SELAHADDİN’İN MERKEZİNDE CUMA NAMAZI

Irak hükümetine terör örgütü IŞİD konusunda danışmanlık yapan Dr. Hisham el-Haşimi, “Ordu, Selahaddin’in merkezinde Cuma namazını kılmak istiyor” dedi. Dün Irak ordusu ve Gönüllü Halk Güçleri’nin Tikrit kent merkezine yönelik kuşatmayı tamamladığı ve operasyonda son aşamaya girildiği bildirilmişti.

İran Cumhurbaşkanı Danışmanı: Irak başkentimizdir

İRANLI KOMUTANLAR KOORDİNE EDİYOR

IŞİD Tikrit'i Ocak ayında işgal etmiş, iki hafta önce ise yaklaşık 30 bin asker ve Şii milis gücü ile Irak ordusu kenti geri almak için operasyon başlatmıştı. ABD destekli IŞİD karşıtı koasliyon operasyonda yer almıyor. İranlı komutanların ise operasyonları koordine ettiği biliniyor. Burasa News’in haberine göre Bedir Örgütü Genel Sekreteri Hadi el-Amiri, 100 kadar İranlı askeri danışmanın Selahaddin operasyonlarına katıldığını açıkladı. Tikrit saldırısının başarıya ulaşması halinde Musul operasyonuna dönük önemli bir adımın atılmış olacağı yorumları yapılıyor.

Gönül Tol yazdı. "Amerika, Irak'ı İran'a teslim etti "