'Irak ordusundan Peşmerge'ye katılım' iddiası

'Irak ordusundan Peşmerge'ye katılım' iddiası
'Irak ordusundan Peşmerge'ye katılım' iddiası
Irak ordusuna ait Süleymaniye'deki 16. Tugayın, Tugay'daki Arap asker ve subayların çıkarılmasından sonra Kürdistan Bölgesel Yönetimine bağlı Peşmerge Bakanlığına katıldığı öne sürülüyor.

Radikal.com.tr – Irak ordusuna ait Süleymaniye’deki 16. Tugayın Kürdistan Bölgesel Yönetimine bağlı Peşmerge Bakanlığına katıldığı öne sürülüyor.

‘Yakın Doğu Haber ’ sitesinin aktardığına göre, Kurdpress haber ajansına özel bir demeç veren Peşmerge güçlerine bağlı üst düzey bir yetkili, Süleymaniye’deki 16. Tugay’daki Arap asker ve subayların çıkarılmasından sonra tugaya Peşmerge güçlerine katılması emri verildiğini açıkladı.

Tuzhurmatu’daki Peşmerge yetkilisi, yaptığı açıklamada, “Irak merkezi hükümeti, Süleymaniye’deki 16. Tugay’da bulunan tüm Kürt subay ve komutanları başka bir bölgeye gönderip Kürtlerin yerine Arap subaylar atanması yönünde emir verdi. Kürt komutanlar ve subaylar ise bu emre karşı çıktı” dedi.

İsminin açıklanmasını istemeyen Kürt askeri yetkili, Irak merkezi hükümetini 16. Tugay’daki Kürt subayları eğitim gerekçesiyle başka bölgelere göndermeye çalışmakla suçlayarak Irak hükümetinin Kürt subay ve askerlerin Nakşibendi ve el-Kaide gruplarına karşı mücadele etmemesini buna gerekçe olarak ileri sürdüğünü söyledi.

16. Tugay’daki Kürt subayların 7 Mayıs’ta sayıları hiç de az olmayan Arap askerleri çıkarma ve 16. Tugayı Peşmerge güçlerine bağlama kararı aldıklarını belirten peşmerge yetkilisi, Kürt komutanların tugaya ait ağır ve hafif silahlarla askeri araç ve teçhizatı Irak ordusuna vermediğini ve tugaydan ihraç ettikleri Arap askerlerin de bu silahları ve askeri araçları götürmesine izin vermediklerini söyledi.

16. Tugayın halen Tuzhurmatu ve çevresinde bulunduğunu belirten Kürt yetkili, Irak ordusunun Kara Tepe ile Cebel Hamreyn ve civarında bulunduğunu, 16. Tugay’la Uyanış Konseyi güçlerinin de bu bölgelerde yer aldığını ifade etti.

Peşmerge yetkilisi, 16. Tugay’ın Nakşibendi ve el-Kaide militanlarına karşı mücadele edip etmediği yönündeki bir soruya da “mücadele etmemek bir yana, onlara en ufak bir müsamaha dahi gösterilmedi, hatta bazı Kürt askerler onlarla çatışmada öldürüldü. Nakşibendi ve el-Kaide gruplarına ait çok sayıda silah ve mühimmatı onlar ele geçirdi. Silahlı gruplar Süleyman Beg bölgesinde bulunduğu zaman 16. Tugay güçleri helikopterlerle ve ağır silahlarla onlara operasyon yaptı.