Irak şiddete teslim

Irak şiddete teslim
Irak şiddete teslim
Ay başından beri 300'e yakın kişinin öldüğü Irak'taki şiddet ABD'nin çekilmesinden beri en geniş alana yayıldı. Mezhep çatışmasının fitilini ateşleyecek potansiyeldeki dünkü saldırılarda 50'ye yakın kişi öldü.

Şii-Sünni geriliminin tırmandığı Irak dün şiddetli saldırılara teslim oldu. Mayıs başından beri düzenlenen saldırılarda 150’si geçen hafta olmak üzere 270’den fazla kişinin öldüğü ülkede başkent Bağdat ve Basra’daki bir dizi bombalı saldırıda en az 43 kişi ölürken, 150 kişi yaralandı. Sorumluluğu üstlenen olmazken, saldırıların Kaide izi taşıdığı yorumu yapıldı.
ABD ordusunun 2011’deki çekilmesinden sonra mezhep kökenli şiddete teslim olan Irak’ta, Sünni gruplar ‘otoriterleşmek’ ile suçladıkları Şii Başbakan Nuri Maliki’ye karşı aralıkta gösteriler başlatmıştı. Ordunun nisanda Sünni muhaliflerin kampına yüzlerce kişinin öldüğü baskın gerçekleştirmesi şiddeti tırmandırdı. Çatışmaların ABD’nin çekilmesinden beri en geniş alana yayıldığına ve en yüksek düzeye çıktığına dikkat çekildi. 

Bağdat, Basra, Anbar hedefte 
Mezhep çatışmasının fitilini ateşleyebilecek potansiyeldeki saldırıların en büyüğü Bağdat’ta Şiilerin yaşadığı bölgelerde meydan geldi. Otobüs durakları, lokantalar, pazarlarla okul-mesai trafiğinin yaşandığı kalabalık sokaklara yönelik düzenlenen 9 ayrı bombalı saldırıda en az 33 kişi öldü. Bağdat’ın güney doğusundaki Eski Diyale Köprüsü semtinde park halindeki bomba yüklü aracın havaya uçması sonucunda 7 kişi öldü, 29 kişi yaralandı. Doğudaki Kemaliye semtinde çarşıda park halindeki bomba yüklü aracın infilak etmesi sonucu 2 kişi öldü ve 11 kişi yaralandı. Saldırılarda Şırta El-Raba’da 2 ve Kazımiye’de 2’şer kişi ölürken, Eş-Şula, Zafaraniye ve Ebu Gurayb semtlerindeki saldırılarda toplam 20 kişi yaralandı.
Bağdatlı Malik İbrahim, “Daha ne kadar bu şekilde, hükümetin yalanlarıyla yaşamamız gerek? Ne zaman siyasi çözüme ulaştıklarını söyleseler, daha öncekinden daha güçlü bir şekilde bombalı saldırılar yaşanıyor” dedi.
Saldırıların bir diğer merkezi güneydeki Şii kenti Basra oldu. Bomba yüklü iki araçla bir otobüs durağı ve bir lokantanın hedef alındığı Hay el-Hüseyin bölgesi ve Suad Garbi Meydanı’ndaki saldırılarda 13 kişi ölürken, 48 kişi de yaralandı.
Önceki akşam ise Sünni Anbar vilayetinde şiddet olayları yaşandı. Hadise kentinde karakola yönelik saldırıda 8 polis hayatını kaybetti. Ramadi kentinin Ravah ilçesinde ise Sünni aşiretlerle polis çatıştı. Bir kışlaya saldıran aşiretlere bağlı silahlı gruplarla, polis arasındaki çatışmada, 4’ü polis 6 kişi öldü, 5 kişi yaralandı. 

3 Sahva üyesi öldü

Ayrıca cumartesi Ramadi’de silahlı gruplarca kaçırılan 6’sı polis 14 kişinin cesedi dün bulundu. Çöle atılan cesetlerin baş ve göğüslerinde kurşun yaraları olduğu belirtildi.
Samarra’da da Sahva (Uyanış) güçleri hedefteydi. Samarra’daki Sahva güçleri komutanı Mahmud Ahmed Casim, “Sahva güçlerine ait merkezin önünde park halindeki bomba yüklü aracın infilakı sebebiyle 3 Sahva üyesi öldü, 13 kişi yaralandı” dedi. Sahva güçleri, 2006’da Kaide ile mücadele için ABD güçlerinin desteğiyle Sünni aşiretler tarafından kurulmuştu. (BAĞDAT / AP-REUTERS-BBC)