Irak, Ürdün sınır kapısını kapattı

Irak, Ürdün sınır kapısını kapattı
Irak, Ürdün sınır kapısını kapattı
Irak hükümeti, El-Enbar bölgesinde bulunan sınır kapısını bu sabahtan itibaren tek taraflı olarak kapattı

BAĞDAT - Irak hükümetinin, Ürdün ile Irak arasındaki Traybil sınır kapısını bu sabah saat 06:00'dan itibaren giriş ve çıkışlara kapattığı belirtildi.

Irak Savunma Bakanlığı'ndan dün yapılan açıklamada, Traybil sınır kapısının bu sabahtan itibaren giriş ve çıkışlara kapatılacağı bildirilmişti.

Irak hükümetinden bir yetkili, Bağdat'ı Ürdün ve Suriye'ye bağlayan otoban üzerinde 3 haftadan beri düzenlenen eylem ve gösterilerin, araçların hareketini ve ticareti olumsuz etkilemesi neticesinde bu kararın alındığını söyledi.

'TOPLU CEZALANDIRMA' TEPKİSİ

Traybil sınır kapısının bulunduğu El-Enbar ili Vilayet Meclisi Başkanı Sadun Ubeyd El-Şa'lan, sınır kapısının kapatılmasının, hükümet tarafından gerginliğin tırmandırılması ve El-Enbar halkını toplu bir şekilde cezalandırma anlamına geldiğini söyledi.

Gösteri ve eylemlerin otoban üzerindeki araç ve ticaret hareketini yüzde 1 bile olumsuz etkilemediğini dile getiren El-Şa'lan, il meclisinin, merkezi hükümetin sınır kapısını kapatma kararını, ilde 3 haftadan beri düzenlenmekte olan barışçı gösteri ve eylemleri görüşmek üzere bugün toplanacağını kaydetti.

Ürdün güvenlik yetkilileri de sınır kapısının Irak tarafından tek taraflı olarak kapatıldığını doğruladı.

Ürdün resmi haber ajansı Petra'da yer alan habere göre, Traybil sınır kapısı bugün saat 06.00 itibariyle tek taraflı olarak kapatıldı. Irak makamlarının, sınırın kapatılması kararının 'kendilerine özel' sebeplerle alındığı bilgisini verdiğini belirten Ürdün Emniyet Genel Müdürlüğü, vatandaşları ve kamyon şoförlerini de, sınır kapısı Irak tarafından tekrar açılıncaya kadar sınıra gitmemeleri konusunda uyardı.()