Irak ve Suriye arasında sınır kapısı kalmadı

Irak ve Suriye arasında sınır kapısı kalmadı
Irak ve Suriye arasında sınır kapısı kalmadı
Suriye ile Irak arasında Esad rejiminin kontrolündeki son sınır kapısının da IŞİD militanlarının eline geçtiği bildirildi.

RADİKAL - Palmira kentini ele geçiren ve Suriye topraklarının yarısından fazlasını kontrolü altına aldığı tahmin edilen IŞİD ilerleyişini sürdürüyor. Şam rejimi karşıtı örgütlere yakınlığıyla bilinen Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad rejimine bağlı askerlerin El Tanaf sınır kapısından çekildiğini açıkladı. Reuters haber ajansının ulaştığı bir IŞİD militanı haberi doğruladı.

IŞİD, Irak'ta da ilerliyor. Ramadi'yi işgal eden IŞİD, 10 kilometre doğudaki Hüseyba yönünde güvenlik güçlerinin savunma hattını yardı. Bu arada ABD , Irak'a AT-4 tipi 2 bin anti tank füzesinin sevk edileceğini duyurdu. Başkan Barack Obama, Bağdat hükümetine desteğini vurguladı.

Dünya kültür mirası Palmira antik kenti IŞİD kontrolünde

IŞİD'in antik kalıntıların bulunduğu Palmira'yı ele geçirmesi uluslararası kamuoyunda kaygıyla karşılanmıştı. Antik kent, BM Eğitim, Bilim ve Kültür Teşkilatı UNESCO'nun Dünya Kültür Mirası listesinde bulunuyor. IŞİD'in Irak'ta yaptığı gibi burada da kültürel varlıkları tahrip etmesinden endişe ediliyor.

IŞİD, Palmira'da onlarca genci infaz etti

Korkunç iddia: IŞİD komutanı çocuğu bazukayla öldürdü