Irak'la 'uçak krizi'nin başrolünde Maliki var

Irak'la 'uçak krizi'nin başrolünde Maliki var
Irak'la 'uçak krizi'nin başrolünde Maliki var
Iraklı bir yetkili, Enerji Bakanı Taner Yıldız'ın Erbil'e yapacağı uçuşun, Irak Dışişleri'nin iznine rağmen Başbakan Maliki'nin son Dakka müdahalesiyle engellendiğini açıkladı.

ERBİL – Irak meclisindeki Kürdistan Listesi'nin Grup Başkanı Yardımcısı Muhsin Sadun yaptığı açıklamada, "Irak Dışişleri Bakanlığı, Bakan Taner Yıldız'ın Erbil'deki Petrol ve Gaz Konferansı'na katılmak için yapacağı ziyarete onay vermişti.

Aynı şekilde Bakanlık, sivil havacılık idaresine, Yıldız'ın uçağının Irak hava sahasına girmesine ve Erbil'e inmesine izin vermesini bildirmişti. Ancak Maliki son anda müdahale etti ve Yıldız'ın Erbil ziyaretini engelledi" dedi.

Sadun, konuyla ilgili bilgileri Irak makamlarından doğrulattığını kaydetti.

Irak Başbakanı'nın tutumunun bir süredir anlaşmazlık yaşadığı Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'ne (IKBY) mi yoksa Türkiye 'ye mi yönelik olduğu sorusuna Sadun, "Maliki'nin tavrı yersiz bir davranış. Gelişmemize bu şekilde engel olamaz. Aslında (IKBY) bölgenin gelişmesi bütün Irak'ın gelişmesidir" yanıtını verdi. Sadun, "Irak'ın şu an için ihtiyaç duyduğu şey Türkiye ile sağlam ilişkiler kurmaktır. Irak'ın Türkiye'ye, Türkiye'nin Irak'a olduğundan daha fazla ihtiyacı var" ifadesini kullandı.

Irak Türkmen Demokratik Hareketi Başkanı Kahri Altıparmak da, Bakan Taner Yıldız'ın uçağına uçuş izni verilmemesi konusunda, "Türkiye Cumhuriyeti gibi büyük bir devletin bölgede saygı duyulan bakanının uçağının Irak topraklarına inişine izin verilmemesi diplomatik kurallara aykırıdır" değerlendirmesinde bulundu.

Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) milletvekili Aso Kerim ise, "Irak'ın komşu ülkelerle iyi ilişkiler kurması gerekiyor. Diplomasi kurallarının iyi bilinmesi lazım. Bu konuda (uçuş izni yasağı) verilen kararı doğru bulmuyorum. Irak'ın komşu ülkelerle arasının bozulması iyi bir durum değil" diye konuştu. (aa)