Irak'ta 'ABD'siz' ilk seçim sandığı

Irak'ta 'ABD'siz' ilk seçim sandığı
Irak'ta 'ABD'siz' ilk seçim sandığı

BAĞDAT/BBC-AP

Irak’ta Bölgesel Kürt Yönetimi bölgesi, Kerkük, Musul ve El Anbar illeri haricindeki bölgelerdeki halk dün siyasi istikrar açısından krtik önemdeki yerel seçimler için sandığa gitti. Bu seçimlerle, 2010 genel seçimi ve 2011’de ABD ordusunun çekilmesinden sonra ‘sağlıklı seçim yapılıp yapılamayacağı’ ilk kez denenmiş olacak. Zira Irak güçleri, 2003’ten beri ilk kez seçim sürecinin güvenliğini sağlama görevini ‘ABD’siz’ üstlenecek. Bu sebeple de oy verme merkezlerinde seçmenler tek tek aranırken, sokaklarda da çok sayıda güvenlik devriyesi vardı.
Seçim ayrıca ‘otoriterleşmekle’ suçlanan Şii Başbakan Nuri Maliki ve başbakanlık yarışında saf dışı ettiği Sünni Irakiye Koalisyonu lideri İyad Allavi’nin halk desteği sınanacak. Siyasi uzmanlar seçimleri yolsuzluk suçlamalarının izlemesinin de olası olduğu yorumunu yaptı.
Irak’ın 18 vilayetinden 12’sindeki seçimlerde, 265 parti , 50 koalisyon üyesi ve bağımsız olmak üzere, aralarında 2.205 kadının bulunduğu 8.302 aday, 447 sandalye için yarıştı. Sandalyelerden 116’sı kadınlara, 9’u ise azınlıklara ayrıldı. 6 bölgeden üçü farklı seçim takvimi izleyen Kürt yönetimine bağlı olduğundan, Kerkük’te henüz statü belirlenmediğinden seçime gidilmedi. Sünni El Anbar ve Musul’da seçimin ileri tarihe ertelenme sebebi ise hükümet karşıtı gösteriler ve şiddet olayları.
Nitekim ülkede seçim öncesinde şiddet yükselişe geçerken, çoğu Sünni 14 aday saldırılar sonucunda öldürüldü.