Irak'ta hükümet karşıtı gösteriler

Irak'ta hükümet karşıtı gösteriler
Irak'ta hükümet karşıtı gösteriler
Yüz binin üzerinde Iraklı Başbakan Maliki aleyhine sloganlar attı

BAĞDAT - Irak'ın batısındaki Ramadi şehrinde "Despot Yöneticiye Hayır Cuması” adı altında Başbakan Nuri el-Maliki hükümetine karşı protesto gösterileri düzenlendi.

Maliki hükümetinin protesto edildiği eylemlerin 48 gün önce başladığı El-Enbar ilinin merkezi Ramadi şehrinde düzenlenen gösteride Iraklılar, 48 gündür dile getirdikleri taleplerini yine tekrarladı.

"MALİKİ BİZİMLE KAFA TOKUŞTURMA"

Yaklaşık yüz binin üzerinde gösterici, "Maliki bizimle kafa tokuşturma", "Haklarımızı alacağız", "Vatanın bölünmesine hayır", "Mezhepçiliğe hayır" şeklinde sloganlar attı.
Göstericiler, taleplerini şöyle sıraladı:

“Terörle Mücadele Kanunu'nun 4. maddesinin kaldırılması. Devlet birimlerinde halkın tüm kesimlerinin temsilinde denge sağlanması. Yolsuzluk yapanların yargılanması ve cezalandırılması. Tutuklulara tecavüze ve evlere düzenlenen baskınlara son verilmesi. Masum tutuklu ve mahkum tüm kadın ve erkeklerin serbest bırakılması. Gizli muhbir yasasının kaldırılması. Soruşturma ve adalet kanunu adı altındaki 'Baas'la mücadele kanununun' kaldırılması.”

Şeyh Said Mahmud Lafi gösterilerden önce okuduğu Cuma hutbesinde, Bağdat'ta Sünnilere karşı izlenen politikanın “siyonist-Pers planının bir parçası olduğunu” ileri sürerek, Bağdat'taki semt ve mahallelerin beton bloklarla çevrilip büyük hapishanelere dönüştürüldüğünü ve örülen duvarın Filistindeki Yahudi duvarından farkı olmadığını iddia etmişti.(aa)