Irak'ta işler karışıyor

Irak'ta işler karışıyor
Irak'ta işler karışıyor

Barzani ve Maliki

Bölgesel Kürt Yönetimi ve merkezi Irak yönetimi arasında gerginlik artıyor. Barzani ve Maliki karışılık demeç verdi

İhsan DÖRTKARDEŞ


Kuzey Irak’taki bölgesel Kürt Yönetimi Başkanı Mesut Barzani, Irak Başbakanı Nuri Maliki’nin yaptığı açıklamalara sert tepki gösterdi. Barzani, Başbakan Maliki’nin içindeki saklı kini açıkça ortaya koyduğunu, Irak’ın bütünlüğüne sahip çıkıyormuş gibi konuşurken herkesi suçlayan ifadeler kullandığı, bu durumda ellerinde bulunan kendisi ile ilgili belgeleri açıklamak zorunda kalacaklarını söyledi.


BARZANİ’Yİ KIZDIRAN SÖZLER


Irak Başbakanı Nuri el Maliki, NRT kanalında, "Sanki Kürdistan Irak’a değil, Irak Kürdistan’a bağlı" derken Bölgesel Kürt yönetimi Başkanı Mesut Barzani’yi kast ederek "O adam" dedi. Başbakan Maliki, Kuzey Irak’taki Kürt bölgesini koruyan Peşmergeler için ayrılan bütçenin bölgeye ayrılan yüzde 17’lik dilimin içinde olduğunu, bunlar için ayrı para istenmesinin anayasaya aykırı olduğunu söyledi. Başbakan Maliki, Irak hükümeti kurulurken Barzani’ye Irak Kürdistan Demokrat Partisi ile Kürdistan Yurtsever Birliği’ne muhalif ’Değişim Grubu’na (Goran) bakanlık verilmesi için yaptığı teklif üzerine çok sert karşılık gördüğünü söyledi. Maliki, Kerkük’ün Irak’ın bir parçası olduğunu anlatırken, "Hiç kimse Kerkük; Kürtler’in, Araplar’ın veya Türkmenlerindir diyemez" dedi. Maliki, Kürt Bölgesinin yolsuzluk yapan ve terör olaylarına karışan kişilerin yuvası haline geldiğini iddia etti. 

 

BARZANİ: KİNİNİ ORTAYA KOYDU

 

Bu sözler Kürt lider Mesut Barzani’nin sert tepkisine neden oldu. Barzani’nin Başkanı olduğu Kürt yönetimi adına yapılan açıklamada, Başbakan Maliki’nin Irak’ın bütünlüğüne ve anayasasına sahip çıkıyormuş gibi konuşurken herkesi suçlayan ifadeler kullandığı belirtildi. Irak Kürdistan Demokrat Partisi’nin internet siteleri ile Bölgesel Kürt Yönetimi’nin web sayfasında yer alan açıklamada, Başbakan Maliki’nin daha önceki açıklama ve suçlamalarına gereken yanıtın verildiği, yine de aynı tutumunu sürdürdüğü, ifade edildi. Açıklamada, artık yapılacak olan bir şey kalmadığı ve sadece Başbakan Maliki ile yapılan anlaşmalara ilişkin Irak kamuoyuna sunulduğunda, herkesin gerçeği göreceği kaydedildi. "Başbakan Maliki yapmış olduğu bu son açıklamalarla içindeki saklı kini açıkça ortaya koymuştur" denilen açıklamada, Kürt halkının meşru liderliğine yöneltilen suçlamalara açıklık getirmek amacı ile tasvip edilen yöntem olmadığı halde mecbur kalındığı için Maliki’nin imzaladığı bazı belgelerin yayınlanacağı kaydedildi. (dha)