Irak'ta kanlı Perşembe: 57 ölü

Irak'ta kanlı Perşembe: 57 ölü
Irak'ta kanlı Perşembe: 57 ölü
Irak'ta Şiilerin yoğun olarak yaşadığı mahallelerde art arda düzenlenen bombalı saldırılarda en az 57 kişi öldü

Patlamaların ilki, başkent Bağdat'ın Sadr mahallesinde TSİ 06.00’da bir motosiklete yüklenen bombanın infilak etmesiyle gerçekleşti. Patlamada, işe gitmek için servis bekleyen siviller hedef alındı.

Bu patlamadan yaklaşık yarım saat sonra, yaralıların taşındığı hastanenin yakınlarında yol kenarına yerleştirilmiş iki bomba infilak etti. Bu iki patlamada toplam 12 kişi ölürken, en az 37 kişi yaralandı. Polis, Sadr mahallesinde iki bombanın da bulunarak etkisiz hale getirildiğini belirtti.

İlk saldırının üzerinden iki saat geçmeden, yine Şiilerin yoğun olarak yaşadığı Kazimiye mahallesinde bomba yüklü iki araç havaya uçtu. Savunma Bakanlığı, bu patlamalarda 15 kişinin öldüğünü ve 32 kişinin de yaralandığı bilgisini verdi.

Bağdat'taki patlamaların ardından Irak 'ın güneyindeki Nasiriye kenti de bir intihar saldırısıyla sarsıldı.

Yerel güvenlik yetkilileri ve bölge yönetiminden Kusay El Abadi, kentin batısındaki bir kontrol noktasında düzenlenen ve Şiileri hedef alan saldırıda 30 kişinin öldüğünü, en az 70 kişinin yaralandığını söylediler.

ABD ’nin askeri birliklerini geçtiğimiz ay tamamen çektiği Irak’ta yaşanan mezhepsel gerilimin iç savaşa dönüşmesinden endişe ediliyor.

Bağdat’ta 22 Aralık günü gerçekleştirilen koordineli saldırılarda çoğu Şii 63 kişi ölmüştü. (aa)