Irak'ta kanlı temmuz: 928 sivil öldü

Irak'ta kanlı temmuz: 928 sivil öldü
Irak'ta kanlı temmuz: 928 sivil öldü
Bağdat'taki BM temsilciliğinden yapılan açıklamaya göre Temmuz ayında Irak'ta 1057 kişi öldü. Temmuz ayı, ülkede son yıllarda en fazla şiddet olayının meydana geldiği ay oldu.

Dünya Suriye ve Mısır'daki gelişmelere odaklanmışken, Irak'ta ABD ordusunun çekilmesinden sonra artan şiddet olayları ve saldırılar giderek daha fazla tahribata yol açıyor. Irak'ta bu yıl içinde öldürülen sivillerin sayısı en az 4.137; yaralı sayısı da 9.865. En yoğun şiddete sahne olan yer ise başkent Bağdat oldu.

BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon'un Bağdat'taki temsilciliğini yürüten Gyorgy Busztin, Temmuz ayı bilançosunun beş yılı aşkın zamandır tanık olunan en yüksek sayı olduğunu kaydetti. Busztin, "Şiddet olaylarının siviller üzerindeki etkileri son derece yüksek. Irak'ın siyasi liderleri böyle manasız bir şekilde kan dökülmesine son verilmesi için, derhal ve kararlı olarak harekete geçmeli" dedi.

Sünni militanların, Şii bölgelerini hedef alan saldırıları yüzünden, Irak'ta son altı aydır yoğun şiddet olayları yaşıyor. Temmuz ayında Irak caddelerinde, kahve ve camilerinde bir dizi bombalama eylemi oldu; militanlar iki hapishaneye saldırı düzenledi ve mahkumlar serbest kaldı.

Temmuz ayında Irak'ta ölenlerin 928'i sivildi. Bunların 204'ü de sivil polisti. 338'ü sivil polis olmak üzere, 2109 sivil de yaralandı. Yine Temmuz'da ölen Irak güvenlik görevlilerinin sayısı 129, yaralanan ise 217 oldu.

Şiddetin en fazla vurduğu bölge, sivillerden 238 ölü ve 719 yaralıyla başkent Bağdat olurken; Selahattin, Nineve, Diyala, Kerkük ve Anbar eyaletleri başkenti izledi.BM verilerine göre Irak'ta 2008-2013 yılları arasında yaşanan sivil ölümleri
BBC