Irak'ta Kuzey ve Güney bölünmesini artıracak adım

Irak'ta Kuzey ve Güney bölünmesini artıracak adım
Irak'ta Kuzey ve Güney bölünmesini artıracak adım
Irak'ın kuzeyindeki Bölgesel Kürt Yönetimi Başkanı Mesut Barzani'nin, Bağdat'ta yapılması halinde "ulusal konferans"a katılmayacağı bildirildi.

BAĞDAT - Irak'ın kuzeyindeki Bölgesel Kürt Yönetimi Başkanlık Divani Başkanı Fuad Hüseyin, yaptığı açıklamada, Irak'taki siyasi krizin aşılması için siyasi tarafları toplayacak ulusal konferansın Bağdat'ta düzenlenmesi halinde Mesut Barzani'nin katılmayacağını belirtti.

Barzani'nin, Bağdat'ta düzenlenebilecek bir konferansa neden katılmayacağını açıklamayan Hüseyin, “Bütün tarafların anlaşması halinde konferansın Kürt bölgesinde yapılması için hazırız. Siyasi tarafların konferansın yapılması ve başarılı olması için görüşmelerinin başarılı geçmesini temenni ediyoruz” dedi.

Eski Başbakan Eyad Allavi'nin başkanlığındaki El Irakiye Bloku, Başbakan Nuri Maliki'nin devleti yönetim biçiminden duyulan rahatsızlıktan dolayı Meclis içindeki üyeliklerini 17 Aralık'ta askıya almasıyla siyasi kriz patlak vermişti. Bu olaydan bir gün sonra Maliki'nin Milli Meclisten, El Irakiye'nin kurmaylarından olan Salih Mutlak'ın dokunulmazlığının kaldırılmasını talep etmesi ve Irak Yüksek Yargı Konseyi'nin Cumhurbaşkanı yardımcısı ve El Irakiye kurmaylarından Tarık El Haşimi hakkında 19 Aralık'ta tutuklama ve seferden menetme kararı vermesi krizin büyümesine yol açmıştı.

Bu arada, yaklaşık bir aydan beri ülkenin kuzeyindeki Süleymaniye şehrinde bulunan ve Haşimi krizinden sonra Bağdat'a gelişini erteleyen Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani, krizin aşılması için daha önce ortaya attığı “ulusal konferans” fikrini hayata geçirmek için siyasi taraflarla görüşmelerde bulunmak üzere dün Bağdat'a geri döndü.

Talabani ve Irak Milli Meclisi Başkanı Usame Nuceyfi, 27 Aralık'ta Süleymaniye şehrinde yaptıkları görüşmede Irak'taki siyasi krizin aşılması için tüm siyasi tarafların bir araya geleceği “ulusal konferans” adı altında bir konferansın düzenlenmesi konusunda hem fikir olduklarını açıklamıştı.

Eski Başbakanlardan İbrahim El Caferi'nin başkanlığındaki ve Maliki'nin üyesi olduğu Ulusal (Şii) İttifak'ı, konferansın Kürt bölgesinde düzenlenmesine karşı olduğunu ve konferansın Bağdat'ta düzenlenmesinden yana olduğunu dile getirmişti. El Irakiye Bloku Başkanı Eyad Allavi, geçen pazar yaptığı açıklamada, El Irakiye üyeleri Tarık El Haşimi, Başbakan Yardımcısı Salih Mutlak ve Maliye Bakanı Rafi El İsavi'nin evlerinin kapısı önünde tankların bulunması sebebiyle konferansın Bağdat'ta düzenlenmesinin mümkün olmadığını, konferans için en uygun yerin Kürt bölgesinde bulunan Süleymaniye şehrinin en uygun yer olduğunu söyledi.

Başbakan Nuri El Mailiki, daha önce yapmış olduğu açıklamada, konferansın son hazırlıklarının yapılması için Talabani'nin Bağdat'a dönmesi gerektiğini ve Talabani'nin Bağdat'a dönmesinden sonra konferansın düzenlenebileceğine dikkati çekmişti. Öte yandan, Irak'ta uzun süreden beri mevcut olan siyasi krizin aşılması için genç Şii lider Mukteda Sadr, geçen haziran ayında ulusal konferansın düzenlenmesi için çağrıda bulunmuştu. Irak Yüksek İslam Konseyi Başkanı Seyyit Ammar El Hekim de, daha önce ülkedeki siyasi anlaşmazlıkların çözümü için tüm siyasi tarafların temsilcilerini yuvarlak masa etrafında toplanması için çağrıda bulunmuştu. (aa)