Irak'ta meclis çalışmalarına Maliki engeli

Irak'ta meclis çalışmalarına Maliki engeli
Irak'ta meclis çalışmalarına Maliki engeli
Başbakan Maliki'nin lideri olduğu Kanun Devleti Koalisyonu üyelerinin çıkardığı sorun sebebiyle meclis oturumu ertelendi

BAĞDAT - Irak Milli Meclisi'nin bugünkü oturumu, Başbakan Nuri el-Maliki'nin lideri olduğu Kanun Devleti Koalisyonu üyelerinin oturumda çıkardığı sorun sebebiyle yarına ertelendi.

Şii lider Mukteda Sadr'a bağlı Sadr Hareketinin meclisteki grubu olan El Ahrar Kitlesi Başkanı Baha El-Araci, oturumdan sonra El-Ahrar üyesi milletvekilleriyle düzenlediği basın toplantısında, Maliki'nin başkanı olduğu Kanun Devleti Koalisyonu'nu bugünkü oturumu sabote etmekle suçladı.

Belirli bir taraf ya da bir grubun meclisin toplanmasını istemediğini söyleyen El-Araci şöyle devam etti:

“Irak halkını, meclisin bugünkü oturumunda olanlar hakkında bilgilendirmek istiyorum. Belirli bir cihet ya da bir kitle meclisin toplanmasını 3 sebeple istemiyor: Birincisi Rusya 'dan silah alımı anlaşmasının ele alınması. İkincisi, cumhurbaşkanı, meclis başkanı ve başbakanın görev sürelerinin belirlenmesi. Üçüncüsü, federal mahkeme kanununun görüşülmesi. Sözkonusu kitle (Kanun Devleti Koalisyonu), meclisin oturum düzenlemesini istemedi. Oturum başladığında salona giren Kanun Devleti grubu sorun çıkardı. Kanun Devleti'nden bir milletvekili, El-Ahrar üyesi bir bayan milletvekili kardeşimize sözlü saldırıda bulundu. Bundaki amaç, oturumu sabote etmekti. Sorunun Ahmed el-Alvani sebebiyle çıktığı yönündeki söylentiler doğru değil.”

El-Araci, üyesi oldukları Ulusal İtilaf'ın (Şii olan ve Meclisteki en büyük grup) birliğini bozmak isteyen gizli bir iradenin bulunduğunu ve bu iradenin Irak Devleti'nin en önemli müesseselerinden biri olan Milli Meclisin çalışmalarını durdurmak istediğini ileri sürdü.

Ülkedeki sorunların çözümü ve göstericilerin talepleri konusunda Ulusal İtilaf'ı oluşturan kitle ve kurmaylarının sorumluluktan kaçmaya çalıştıklarını ifade eden el-Araci, şöyle devam etti:

“Bunu ilk kez söylüyorum; el-Ahrar kitlesi olarak ülkedeki sorunları çözmek ve göstericilerin taleplerini görüşmek için 5 kez çağrıda bulunduk. İtilafı oluşturan kitlelerin çoğu ve itilafın kurmayları sorumluluktan sıyrılmak istiyor. Bizim, Ulusal İtilafın ayrılmaz bir parçası olduğumuzu tekrar vurgulamak istiyorum. Biz, genel ve geniş hatlarıyla Ulusal İtilafla birlikteyiz ve İtilafı güçlendirmeye çalışıyoruz.”

El-Araci, ertelenen oturumun yeter sayı aranmadan yarın devam edeceğini kaydetti.
Irak Milli Meclisi, bugünkü oturumda, halen Saddam Hüseyin döneminde çıkarılan kanunla çalışmakta olan federal mahkeme için yeni bir kanun tasarısını ele alacaktı. Kanun Devleti Koalisyonu milletvekillerinin çıkardığı sorun sebebiyle yarına ertelenen oturumda, federal mahkeme kanun tasarısının tekrar görüşüleceği bildirildi.(aa)


  ETİKETLER:

  Irak

  ,

  Rusya

  ,

  Mahkeme

  ,

  Taraf

  ,

  Bağdat

  ,

  silah

  ,

  milletvekili