Irak'ta saldırı: 18 ölü 40 yaralı

Irak'ta saldırı: 18 ölü 40 yaralı
Irak'ta saldırı: 18 ölü 40 yaralı
Irak'ta Tuzhurmatu'da camide canlı bomba saldırısı: 18 ölü, 40 yaralı.

Irak'ın Selahattin iline bağlı Tuzhurmatu ilçesinde bir canlı bomba saldırısı düzenlendi.

Tuzhurmatu Sağlık Müdürlüğü personeli Türkmen Ahmet Salah Asker'in (35) önceki gün öldürülmesi nedeniyle camide düzenlenen taziye sırasında düzenlenen saldırıda 18 kişi öldü 40 kişi yarandı.

Saldırı üzerine Türkiye -Dışişleri Bakanlığı'ndan açıklama yapıldı.

Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, bugün Irak'ın Selahattin vilayetinin nüfusunun çoğunluğunu Türkmenlerin oluşturduğu Tuzhurmatu ilçesindeki, bir Şii camisinde meydana gelen intihar saldırısının kınandığı belirtildi.

Saldırının, önceki gün bir suikasta kurban giden Irak Türkmen Cephesi Başkan Yardımcısı ve Selahattin Vilayet Meclisi üyesi Ali Haşim'in kayınbiraderinin cenaze töreni sırasında gerçekleştirildiği bildirilen açıklamada, ilk belirlemelere göre 20 kişinin öldüğü ve arasında Selahattin Vali Yardımcısı Ahmet Koca ile Ali Haşim'in de bulunduğu, 70'i aşkın kişinin yaralanmasının büyük bir üzüntüyle öğrenildiği kaydedildi.

Dışişleri Bakanlığı açıklamasında, “Saldırının bir cenaze töreni sırasında ve camide gerçekleştirilmesi, bu eylemin insanlık dışı yönünü daha da çarpıcı bir şekilde ortaya koymakta, acımızı derinleştirmektedir. Bu menfur saldırıyı kınıyor, saldırıda hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet, yaralılara acil şifalar diliyoruz” ifadesi yer aldı.

Türkiye'nin komşusu Irak'ta son dönemde, terör eylemlerinde ciddi bir artış olduğunun üzüntüyle gözlemlendiği ifade edilen açıklamada, Irak'ın çeşitli vilayetlerinde son günlerde gerçekleştirilen saldırılarda onlarca kişinin hayatını kaybettiğine işaret edildi.

Açıklamada, Türkiye'nin Irak Hükümeti'nden, doğrudan Irak halkını hedef alan ve kardeş kavgası çıkarmayı hedefleyen çevrelerin bu aşağılık çabalarını sonuçsuz bırakacak, ülkede barış, istikrar ve kardeşlik havasını hakim kılacak önlemleri süratle almasının beklendiği vurgulanarak, “Irak halkının, insanlıktan nasibini alamamış çevrelerin bu hain oyunlarına alet olmayacağına inanmaktayız. Türkiye bu kritik süreçte, Irak halkına destek olmak için tüm imkanlarını seferber etmeye, bu hain eylemde yaralanan Iraklı kardeşlerimize her zaman olduğu gibi yardımda bulunmaya hazırdır” ifadesi kullanıldı. (dha/aa)