Irak'ta yeni Ebu Garib vahşeti

Irak'ta yeni Ebu Garib vahşeti
Irak'ta yeni Ebu Garib vahşeti
Irak'ta işkencenin ve kötü muamelenin simgesi haline gelen ve yayımlanan fotoğraflarla tüm dünyanın dikkatini üzerine çeken Bağdat'taki Ebu Garib Cezaevi'ne ilişkin skandalın ardından ABD ordusu bir kez daha 'skandal fotoğraflarla' gündeme geldi.

TMZ internet sitesi, Amerikan deniz piyadelerinin, Felluce’de bir evin bahçesinde yerde rastgele yatan direnişçilerin cesetlerini yakarken çekilmiş fotoğraflarını yayınladı. Fotoğrafların 2004’te çekildiği belirtildi.

TMZ sitesi, ellerinde 42 fotoğraf bulunmasına karşın çoğunun ‘çok vahşice görüntüler içerdiğini’ ve bu sebeple sadece bir kısmını yayınlayabildiklerini duyurdu.


PENTAGON: ASKERİMİZDEN UMMAZDIK

Pentagon Sözcüsü Albay Steven Warren, fotoğraflar için ”Askerlerimizden ummadığımız birşey” ifadesini kullandı. Deniz Piyadeleri sözcüsü Yarbay Neil F. Murphy ise sözkonusu fotoğrafların gerçekliğinin ve fotoğraflarda görülen ayrıntıların soruşturulduğunu, ayrıca yüzleri görülen deniz piyadelerinin kimliklerinin tespitine çalışıldığını açıkladı. Murphy, “Ön incelemeden sonra görevi kötüye kullanma ihtimali çerçevesinde soruşturma açılabilir” dedi.