Irak'tan Ankara'ya nota

Irak'tan Ankara'ya nota
Irak'tan Ankara'ya nota
Irak merkezi yönetimi, Ahmet Davutoğlu'nun Erbil ve Krtkük'e yaptığı ziyaretlerle ilgili Ankara'ya nota verdi.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun Barzani ile Suriyeli Kürtler konusunu konuşmak için Kuzey Irak’a gerçekleştirdiği ziyaretin Bağdat’la Ankara arasında yarattığı gerilim devam ediyor.

Irak Dışişleri Bakanlığı, Turkiye Cumhuriyeti Bağdat maslahatgüzarı Mevlüt Yakut’u bakanlığa çağırdı. Dışişleri Bakanlığının resmi sitesinde yayınlanan açıklamaya göre Irak Dışişleri Bakanvekili Lubeyd Abbavi Türkiye ’nin Bağdat Maslahatgüzarı ile bir araya gelerek, nota mektubunu Türk hükümetine iletmek amacıyla kendisine iletti.

Nota metninde Irak hükümetinin Türk hükümetinden acil bir açıklama talebinde bulunduğu da yer aldı. Abbavi Irak federal hükümetinin bilgisi ve Irak Dışişleri Bakanlığı’nın onayı olmadan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun Kerkük vilayetine ziyaretini şiddetle protesto etti.

Gelişmeler üzerine Irak'ın Ankara Büyükelçisi de Dışişlerine çağırıldı. Diplomatik kaynaklardan alınan bilgiye göre, Irak Büyükelçisi Abdül Amir Kabil Abi Tabikh bakanlıkta Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu ile görüştü.

Müsteşar Sinirlioğlu, Irak Büyükelçisine, Dışişleri Bakanı Davutoğlu'nun Kerkük ziyaretinin ardından Iraklı yetkililerin yaptıkları açıklamaların kabul edilemez olduğunu iletti.

Sinirlioğlu'nun görüşmede, Türkiye'nin her adımını açık ve seçik attığını, gizli bir gündemi bulunmadığını, açıklama yapılırken dikkatli olunması gerektiğini muhatabına aktardığı belirtildi.