Irak'tan BM'ye mektup: Türk askeri topraklarımızdan çıksın

Irak'tan BM'ye mektup: Türk askeri topraklarımızdan çıksın
Irak'tan BM'ye mektup: Türk askeri topraklarımızdan çıksın
Irak, BM Güvelik Konseyi'ne mektupla başvurarak, Türk askerlerinin Irak'tan bir an önce koşulsuz olarak çekilmesini talep etti.

RADİKAL - Türkiye’nin Kuzey Irak’taki Başika üssüne asker takviyesi yapmasıyla başlayan krizi görüşmek üzere MİT Müşteşarı Fidan ve Dışişleri Müsteşarı Sinirlioğlu’nun önceki gün Bağdat’a yaptığı ziyaretin ardından Irak Başbakanı İbadi, BM Güvenlik Konseyi’ne gitme talimatı verdi. Irak, BM Güvelik Konseyi'ne mektupla başvurarak, Türk askerlerinin Irak'tan bir an önce koşulsuz olarak çekilmesini talep etti.

Irak'ın BM Daimi Temsilcisi Muhammed Ali el-Hakim tarafından BM Güvenlik Konseyi Başkanlığı'na sunulan mektupta, Türk askerlerinin Irak'ta bulunmasının "uluslararası hukukun açık ihlali" olduğu savunularak, Konsey'den, Türk askerlerinin Irak topraklarından çekilmesi ve bir daha Irak'ın egemenliğini ihlal etmemesini Türkiye'den talep etmesi istendi.

Sadr: Türk işgali kapıda

Mektupta, sorunun diplomatik yollarla ve iki ülke arasında diyalogla çözülmesi için Irak'ın çaba gösterdiği ancak "Türkiye'nin askerlerini çekme konusunda ikna edilemediği" iddia edildi. "Irak'ın, Türkiye'nin agresif eylemini durdurmak ve kendini savunmak için gerekli her türlü önlemi alma hakkı vardır" ifadeleri kullanılan mektupta, konunun, komşuluk ilişkilerini bozma ve bölge ile uluslararası barış ve güvenliğe tehdit oluşturma riski olduğu savunuldu.

Mektupta, IŞİD'e karşı mücadele için askeri eğitim ve malzeme yardımının karşılıklı anlaşmalar temelinde ve Irak'ın egemenliği ve anayasasına saygı içinde olması gerektiği savunuldu. Irak Başbakanı Haydar İbadi, Irak Dışişleri Bakanlığı'na, Türkiye'yi Musul'daki askeri varlığından dolayı BMGK'ya şikayet etmesi için talimat vermişti.

'DİYALOĞUN SÜRMESİ GEREKTİĞİNİ DÜŞÜNÜYORUZ'

BM Güvenlik Konseyi aralık dönem başkanı ABD'nin BM Daimi Temsilcisi Samantha Power, gazetecilere yaptığı açıklamada, Irak'ın mektubunu aldıklarını ve talep edildiği üzere Konsey üyelerine dağıtacaklarını söyledi. Henüz Konsey üyelerinden konuya ilişkin toplantı talebi gelmediğini ve bu konuda planlanmış bir eylem olmadığını kaydeden Power, Irak Büyükelçisi'nin de spesifik bir talebi olmadığını ifade etti.

Lavrov: Türkiye-Suriye sınırı derhal kapatılmalı

Sorunun çözülemediğinin açık olduğunu belirten Power, "Biz ABD olarak Irak'ta her türlü askeri görevlendirmenin Irak hükümetinin rızasıyla olması gerektiğini vurguladık. Bu zor durumdan dostane bir şekilde çıkılması için Irak ve Türkiye'nin diyaloğunun sürmesi gerektiğini düşünüyoruz" dedi. Peşmergenin eğitimi için 2,5 yıldır Musul yakınlarında bulunan Türk birliği, 4 Aralık'ta nöbet değişimi gerçekleştirmiş, 150 askerle yaklaşık 25 tank da bölgeye intikal etmişti.

BÜYÜKELÇİLİK ÖNÜNDE PROTESTO

Irak'ın başkenti Bağdat'taki Türk Büyükelçiliği önünde toplanan bir grup, Türkiye'nin ülkedeki askerlerini en kısa sürede çekmesini istedi. Yerel basının haberine göre, gösteri öncesinde yoğun güvenlik önlemleri alan polis, toplananlara yönelik bir saldırı ihtimaline karşı bölgedeki bazı yol ve köprüleri trafiğe kapattı.

Sistani: Egemenliğimizi ihlal edenlere müsamaha gösterilmemeli

Bedr hareketi ile eski Başbakan Nuri Maliki, Türkiye aleyhine 'egemenliğin korunması' için gösteriler yapılması çağrısında bulunmuştu. Iraklı Şiilerin ruhani lideri Ayetullah Ali Sistani de egemenliğin ihlal edilmesine hükümetin müsamaha göstermemesini istemişti. (Ajanslar)

Dışişleri'nden Irak'a seyahat uyarısı