İran: ABD Savunma Bakanı daha akılcı ve dikkatli konuşmalı

İran: ABD Savunma Bakanı daha akılcı ve dikkatli konuşmalı
İran: ABD Savunma Bakanı daha akılcı ve dikkatli konuşmalı
İran Savunma Bakanı Dehkan ve Genelkurmay Başkanı Firuzabadi, Carter'ın 'İran'ın bölge ülkelerindeki askeri varlığı' hakkındaki açıklamalarına yanıt verdi.

RADİKAL - İran Savunma Bakanı Hüseyin Dehkan ve Genelkurmay Başkanı Tümgeneral Hasan Firuzabadi, ABD Savunma Bakanı Ashton Carter'ın, İran'ın bölge ülkelerindeki askeri varlığına karşı Arap ülkelerinin savaşması gerektiğine ilişkin sözlerine cevap verdi.

Yarı resmi Tasnim Haber Ajansı'na göre, İran Savunma Bakanı Dehkan, "ABD Savunma Bakanı daha akılcı ve daha dikkatli konuşmalı ve ABD'yi, Somali, Afganistan, Irak ve Yemen'deki gibi başka belalara sürüklememeli" dedi. İran'ın bölgede istikrar ve güvenliği sağlamak için çaba gösterdiğini savunan Dehkan, bölgedeki sorunun kaynağının bölge dışındaki devletlerin müdahalesi olduğunu ifade etti.

İran Genelkurmay Başkanı Firuzabadi de Carter'ın Müslüman ülkeleri birbirine düşürmek istediğini savundu. Firuzabadi, "ABD Savunma Bakanı'nın düşüncelerinin yanlış bilgiye ve bölgesel meseleleri doğru okuyamamaktan kaynaklandığına eminiz" ifadesini kullandı.

Rusya ve İran S-300 anlaşmasını imzaladı

'ONLAR OYUNUN İÇİNDE' DEMİŞTİ

ABD'nin yüksek tirajlı dergilerinden The Atlantic'te yayınlanan röportajında ABD Savunma Bakanı Carter, İran'ın Suriye, Irak, Lübnan ve Yemen'deki askeri varlığına işaret ederek, "Biz onların sahada olmasından hoşlanmıyoruz ancak onlar oyunun içinde" demiş, Arap ülkelerinin de İran'ın bölgedeki nüfuzuna karşı koymak için kara gücüyle savaşa dahil olması gerektiğini söylemişti. (AA)

Ruhani'den basın özgürlüğü açıklaması