İran: Ambargo halinde Hürmüz Boğazı'nı kapatacağız

İran: Ambargo halinde Hürmüz Boğazı'nı kapatacağız
İran: Ambargo halinde Hürmüz Boğazı'nı kapatacağız
İran Meclisi'nden bir vekil, Fars haber ajansına yaptığı açıklamada, "petrol ihracatlarına ambargo uygulanması halinde kesinlikle Hürmüz Boğazı'nı kapatacaklarını" söyledi

İran ve ABD arasında haftalardan beri süren Hürmüz Boğazı krizinde gerilim giderek tırmanıyor. Tahran, geçtiğimiz ayın başlarında, kendilerine yönelik petrol ambargosu uygulanması halinde, Hürmüz Boğazı'nı petrol nakliyatına kapatacaklarını açıklamıştı. Dünya petrol nakliyatının yüzde 20’si Hürmüz Boğazı'ndan yapılıyor.

İran ordusu, geçtiğimiz ayın sonunda Hürmüz Boğazı'nda 10 gün süren bir tatbikat gerçekleştirmişti. Tatbikatta, orta ve uzun menzilli füzeler test edilmiş ve Hürmüz Boğazı'nın deniz trafiğine kapatılmasını sağlayacak manevralar denenmişti. İran, iki ay içinde benzer bir tatbikat daha düzenleneceğini açıklamıştı.

Tahran rejiminin meydan okumalarına cevap veren ABD, dün USS Abraham Lincoln isimli savaş gemisinin Hürmüz Boğazı'ndan Basra Körfezi'ne giriş yaptığını açıkladı. Fırkateyne İngiliz ve Fransız donanmasından gemiler eşlik etti. (hürriyetplanet)


  ETİKETLER:

  ABD

  ,

  Dünya

  ,

  İran

  ,

  Abraham

  ,

  petrol

  ,

  gerilim