İran, askere pusunun intikamını idamla aldı

İran, askere pusunun intikamını idamla aldı
İran, askere pusunun intikamını idamla aldı
İran'ın Pakistan sınırında önceki gece silahlı bir grupla çıkan çatışmada 16 asker öldürüldü. İran misilleme olarak hapisteki 16 isyancıyı idam etti.

İran, Pakistan sınırı yakınında silahlı bir grubun önceki akşam 16 sınır muhafızını pusuya düşürerek öldürmesi ve 3’ünü de kaçırmasına oldukça sert bir yanıt verdi. Sınırdaki çatışmaya misilleme olarak bölgedeki cezaevinde tutuklu bulunan 16 rejim karşıtı isyancı idam edildi. İran resmi haber ajansı IRNA, Sistan Belucistan vilayetinde bağlı Saravan kentinin dağlık bölgelerinde çıkan çatışmada 5 askerin yaralandığını duyururken, kim oldukları henüz netlik kazanmayan saldırganların Pakistan’a kaçtığını belirtti. 16 askerin öldürülmesinin sorumluluğunu üstlenen de olmadı. Ajansa konuşan adı açıklanmayan İranlı bir yetkili ise silahlı kişilerin ‘haydutlar ya da rejim karşıtı isyancılar olduğunu’ söyledi. 

3 asker rehin alındı

Eyalet Başsavcısı Muhammed Marzieh ise “Saravan’da askerlerin öldürülmesine misilleme olarak İran rejimi karşıtı gruplarla bağlantılı 16 isyancı (dün) sabah Zahedan Hapishanesi’nde idam edildi. İsyancı grupları sivilleri ya da güvenlik güçlerini hedef alan saldırıların yanıtsız kalmayacağı konusunda uyarmıştık” açıklamasını yaptı. İçişleri Bakan Yardımcısı Ali Abdullahi de benzer bir açıklamada bulunup “Sınır muhafızları, düşman gruplara üye İranlıların kurduğu pusuda öldü. 3 asker de rehin alınıp Pakistan sınırından geçirildi” dedi.
İran askerleri ile çatışmaya giren grubun kimler olduğu bilinmezken, bölgedeki etkin olan uyuşturucu kaçakçıları ve Tahran rejimi karşıtı Sünni Cundullah örgütü üzerinde duruluyor. Zira Belucistan bölgesi ve Saravan, Afganistan’dan Avrupa ’ya giden uyuşturucunun ana güzergâhı olarak biliniyor. Belucistan, sık sık Sünni gruplarla güvenlik güçlerinin çatışmasına sahne olurken, son 30 yılda uyuşturucu kaçakçılarıyla çıkan çatışmalarda ise 4 bin polis memuru ve asker öldüğü tahmin ediliyor.