İran baskısı ters tepti

İran baskısı ters tepti
İran baskısı ters tepti
Romney'nin dış politikada köşeye sıkıştırmaya çalıştırdığı Obama, İsrail'in İran'la ilgili kırmızı çizgi talebini reddetti: "Dışardaki gürültüye kapım kapalı."

ABD ’de Başkan Barack Obama ile Cumhuriyetçi rakibi Mitt Romney bu kez İsrail yüzünden kapıştı. İsrail’e tam destek vermediği gerekçesiyle sert eleştirilere maruz kalan Obama, Tel Aviv’in İran konusunda ABD’ye uyguladığı baskıyı ‘gürültü’ olarak niteledi. CBS televizyonundaki 60 Minutes programında konuşan Obama, ABD’den İran’a karşı kırmızı çizgiyi belirlemesini isteyen İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun Tahran’ın nükleer programıyla ilgili endişesini anladığını ve bunun iki ülkeyi de tehdit ettiğini belirtip ekledi: “Ulusal güvenliğimiz söz konusu olunca hissettiğim baskı sadece Amerikan halkı için neyin doğru olduğudur. Dışarıdaki her tür gürültüye kapımı kapatırım.” İsrail, İran’a askeri müdahalede bulunulması gerektiğini savunurken, Obamayaptırımların sonucunu beklemekten yana. Obama ayrıca Romney’nin savaş yanlısı bir çizgi izlediğini, Suriye ve İran konusunda da net bir politikası olmadığını söyledi: “Irak’ta savaşı bitireceğimi söyledim ve bunu yaptım. El Kaide’nin, Usame bin Ladin’in peşine düşeceğimi söyledim. Ladin gitti. Yani dış politika hedeflerimi yerine getirdim. Romney başka bir savaş başlatmak istiyorsa bunu söylemeli.”

Netanyahu ile görüşme yok
Programında rakibinin dış politikasını yerden yere vuran Romney ise, Obama’nın New York’ta bugün başlayacak BM Genel Kurulu toplantısında Netanyahu ile görüşmeme kararını eleştirerek bunun müttefiklerle ilişkilere yakışmayan bir davranış olduğunu söyledi. Romney, Obama’nın tavrının Ortadoğu ’daki ülkelere yanlış mesaj anlamı taşıdığını savundu. Obama ise Netanyahu’yla görüşmeme kararını, programlarının uymamasına bağladı. Obama, Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi ile de görüşmeyecek.

CIA Libya’da kaybetti! ABD’nin Bingazi Konsolosluğu’nda Lübya Büyükelçisi Chris Stevens ve 3 diplomatın ölümüyle sonuçlanan saldırının ardından CIA’in ağır darbe aldığı belirtildi. Saldırıdan sonra ülkeden uzaklaştırılan 20’yi aşkın personelden yarısının silahlı gruplarla ilgili bilgi toplayan CIA ajanı olduğu kaydedildi. Bir yetkili “Bu feci bir istihbarat kaybı. Gözlerimizi oydular” dedi. {WASHINGTON/LOS ANGELES/TIMES-APNYT}