İran: Batılılar nükleer müzakerelerde tutum değiştirdi

İran: Batılılar nükleer müzakerelerde tutum değiştirdi
İran: Batılılar nükleer müzakerelerde tutum değiştirdi
İran'la P5+1 Grubu arasında Viyana'da yapılan müzakerelerde Batılı ülkelerin ciddi bir tutum değişikliğine gittiği bildirildi. İran müzakere heyetinden üst düzey bir yetkili, Batılı ülkelerin tutum değiştirmesinden dolayı müzakerelerin yavaş ilerlediğini söyledi.

RADİKAL - İran’la P5+1 Grubu arasında Viyana'da süren nükleer müzakerelerde çıkmaza girildiği haberleri geliyor. Gazetecilere açıklamada bulunan üst düzey İranlı yetkili “karşı taraf nükleer müzakerelerdeki tutumunu değiştirdi; daha önce anlaşmaya varılan hususları bile yeniden gündeme getirmeye başladılar” dedi.

Yakın Doğu Haber 'de yer alan habere göre, 5+1 içindeki Batılı ülkelerin dün geceden itibaren tutum değiştirdiğini belirten İranlı yetkili, bu tutum değişikliğinin yaptırımların kapsamından anlaşma süresinin uzunluğuna kadar bir çok konuda kendini gösterdiğini söyledi. Tüm tarafların Lozan’da varılan anlaşmaya bağlı kalması gerektiğini belirten İranlı yetkili, “Bizi, Batılıların taahhütlerine bağlı kalacağını bilmemiz için onların güvenilir garantilerine ihtiyacımız var. Şu an onların yaptırımları aşmak yerine onları bir şekilde kurumaya çalıştıklarını hissediyoruz. ABD 'deki bazıları yaptırımlara duygusal bir bağla bağlılar, yaptırımlara saplanıp kalmışlar ve bundan nasıl çıkabileceklerini bilemiyorlar” dedi.

Ruhani'den Rusya'ya teşekkür

'KARŞI TARAF CESARET GÖSTERMELİ'

Batılıların İran’daki askeri tesisleri denetleme konusunda da ısrarcı olduğunu belirten İranlı yetkili, müzakerecilerin güven kazanmak adına askeri tesisleri bahane etmemesi gerektiğini söyledi. “ABD'lilerden mütekabil bir taahhüde tanık olmadık, ABD ciddi kararlar almalı, İran müzakerelerdeki yükümlülüklerine bağlı kaldı” diyen yetkili, "kuruntuların bir tarafa bırakılması durumunda" hala anlaşmaya varılabileceğini söyledi.

Nükleer müzakerelerde anlaşma tarihi ertelendi

İranlı yetkili, nihai anlaşmanın "insaf, adalet ve denge" ölçülerine uygun olması gerektiğini belirterek daha önce yapılan anlaşmada olduğu gibi karşı tarafın cesaret göstermesi gerektiğini ifade etti.

Hamaney'den nükleer uzlaşıya ilk yorum

UZATMA OLMAZSA ANLAŞMA BUGÜN

Viyana’da iki hafta önce başlayan müzakerelerde nihai anlaşma için belirlenen süre iki kez uzatılmıştı; yeni bir uzatma olmaması halinde tarafların bugün anlaşmaya varması gerekiyor. 

ABD Dışişleri Bakanı Kerry'den nükleer müzakere açıklaması

Obama'dan Körfez ülkelerine İran güvencesi