İran Beyrut'ta vuruldu

İran Beyrut'ta vuruldu
İran Beyrut'ta vuruldu
Suriye ateşinin sıçradığı Lübnan'da İran elçiliğine 2 intihar saldırısı düzenlendi. Saldırıyı Kaide üstlenirken Hizbullah misilleme yapacağının işaretini verdi.

Suriye ’deki iç savaşa Hizbullah’ın dahli nedeniyle ateş yer yer Lübnan’a da sıçrarken bu kez Esad yönetiminin en önemli destekçisi İran , Beyrut’ta vuruldu. İran’ın Beyrut Büyükelçiliği’ni hedef alan çifte intihar saldırısında 23 kişi ölürken 156 kişi yaralandı. Saldırıyı Kaide üstlendi.
Dün Beyrut’un güneyindeki Dahiye bölgesinde önce motosikletli intihar eylemcisi üç katlı büyükelçilik binasının ana kapısından girmeye kalkıştı. Korumalar ateş açarak önlemeye çalışırken saldırgan 2 kg olduğu tahmin edilen bombaları infilak ettirdi. İki dakika sonra 50 kilo bomba yüklü 4x4 bir araç 10 metre ötede patlatıldı. Patlama dolayısıyla çevredeki bina ve araçlarda ağır hasar meydana geldi. İran’ın Beyrut Büyükelçisi Gazanfer Ruknabadi, bir ay önce göreve başlayan Kültür Ataşesi Şeyh İbrahim Ensari’nin öldüğünü belirten İran Dışişleri Bakanlığı ilk açıklamasında ataşenin öldüğünü ikinci açıklamasında hayatta olduğunu duyurdu. İran medyası ölenler arasında İranlı bir korumanın olduğunu belirtirken Ruknabadi elçilikte çalışanların zarar görmediğini kaydetti. 

Saldırganın iki talebi var

Lübnan güvenlik kaynakları saldırıların intihar eylemi olduğunu teyit ederken Kaide ile bağlantılı Abdullah Azzam Tugayları sorumluluğu üstlendi. Örgütün lideri Seraceddin Zureykat, Twitter’dan “Bu Lübnan’ın cesur Sünnilerden iki kahramanın gerçekleştirdiği çifte şehadet eylemidir. İki talebimiz karşılanıncaya kadar Lübnan’da operasyonlarımız devam edecek. Birinci talep İran’ın partisinin (Hizbullah) Suriye’den çekilmesi, ikinci talep Lübnan’ın adaletsiz hapishanelerindeki mahpuslarımızın bırakılmasıdır” dedi. Hizbullah ise Suriye’de pozisyonunun değişmeyeceği mesajı verdi. Hizbullah’tan Milletvekili Ali Mikdad “Bu saldırıyı düzenleyenlere ‘bizi yıkamayacaksınız’ diyoruz. Mesajı aldık, kimin yolladığını biliyoruz ve nasıl misilleme yapacağımızı da biliyoruz” ifadelerini kullandı. İran Dışişleri Bakanlığı “Bu insanlık dışı eylemi şiddetle kınıyoruz ve Siyonistleri sorumlu tutuyoruz” açıklaması yaptı. İran Dışişleri Sözcüsü Merziye Afham, “Saldırı Siyonistlerin ve ajanlarının intikam girişimidir” diyerek İsrail’i sorumlu tutarken İsrail Parlamentosu Dış İlişkiler ve Savunma Komitesi Üyesi Tzachi Hanegi “İsrail bu saldırıda rol oynamadı. Tabii İsrail’in geçmişteki saldırılarda da hiçbir sorumluluğu yok” yanıtını verdi. Lübnan Başbakanı Necip Mikati “Alçakça terörist saldırı” diye kınadığı saldırının amacının karışıklık yaratarak Lübnan üzerinden mesaj vermek olduğunu söyledi. Suriye Enformasyon Bakanı Ümran Zuabi ise saldırganların arkasında Suudi Arabistan ve Katar’ın olduğunu ima etti. Arap Birliği Genel Sekreteri Nebil el Arabi yaptığı yazılı açıklamada, Lübnanlılara ‘sağduyunun galip gelmesi ve ülkeyi ayrıştırmayı amaçlayan fitne planlarının boşa çıkarılması’ çağrısında bulundu. Saldırıyı kınayan bir diğer isim olan BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun da “Bu tür şiddet olayları tüm tarafları hedef alıyor” dedi.

SURİYE ATEŞİ LÜBNAN’I YAKIYOR


Mayıs 2012: Trablus ve Bingazi’de Suriye
Devlet Başkanı Beşşar Esad yanlıları ve karşıtları arasında çıkan çatışmalarda pek çok
kişi hayatını kaybetti.
Ağustos 2012: Trablus’ta mezhep çatışmaları
patlak verdi.
Ekim 2012: Lübnan İstihbarat Şefi Wissam el Hasan suikastının ardından
çıkan çatışmalar pek çok
kişinin ölümüne neden oldu.
Mayıs 2013: Trablus’ta yeniden başlayan
mezhep çatışmalarında en az
15 kişi hayatını kaybetti.
Haziran 2013: Sidon kentinde Sünni âlim Şeyh Ahmet el Esir destekçileri ile
ordu arasında çıkan çatışmada en az 17 asker yaşamını yitirdi.
9 Temmuz 2013: Hizbullah’ın kalesi olarak anılan Beyrut’un güneyinde bomba yüklü bir aracın patlaması sonucu onlarca kişi yaralandı.
15 Ağustos 2013: Yine Beyrut’un güneyindeki Şii yoğunluklu bir bölgede bomba yüklü bir aracın patlaması
sonucu 27 kişi öldü, yüzlere
kişi de yaralandı.
23 Ağustos 2013: Trablus’ta 2 camiye birkaç dakika aralıklarla düzenlenen patlamalarda 40’tan fazla kişi ölürken 400 kişi yaralandı.