İran Cumhurbaşkanı Ruhani: Bölgede gerilimin tırmanmasının sorumlusu Ankara

İran Cumhurbaşkanı Ruhani: Bölgede gerilimin tırmanmasının sorumlusu Ankara
İran Cumhurbaşkanı Ruhani: Bölgede gerilimin tırmanmasının sorumlusu Ankara
İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Rus uçağının düşürülmesinden ötürü Türkiye'yi suçladı. Türkiye ve Rusya'ya çağrıda bulunan Ruhani, her iki ülkeden "soğukkanlı" olmalarını istedi.

RADİKAL - İran, Rus Su-24 uçağının düşürülmesiyle bölgede artan gerilimden Ankara’yı sorumlu tuttu. İran resmi haber ajansı İRNA’nın haberine göre, İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Rus uçağının düşürülmesinden dolayı Türkiye’yi suçlayarak, “Provokatif eylemler ve bunların birçok hukuki sonucu olayı başlatan tarafın sorumluluğundadır” dedi.

İKİ ÜLKEYE ÇAĞRI YAPTI 

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Rusya'ya ait uçağının düşürülmesini değerlendirerek, her iki ülkeden "soğukkanlı" olmalarını isted. Bakanlar Kurulu toplantısında konuşan Ruhani, Rusya ve Türkiye'den gerekli önlemleri alarak bu tip olayların tekrarlanmasının önüne geçmesini istedi. Ruhani, "Bize kardeş ve komşu iki ülkeden soğukkanlı olmalarını rica ediyoruz" dedi.

Ruhani, "Bugüne kadar elde ettiğimiz bilgilere göre Rus uçağı Suriye sahasında operasyon yaparken vuruldu. Uçağın Türkiye sınırına yaklaşmış olmasını varsayalım, füze ve uçak oyuncak değil. Herkes havada istediği kararı alabilecek kadar düzensizlik bölgeye egemen olabilir mi ? Bu eylemler çok tehlikelidir " diye konuştu.

Her iki ülkenin İran'ın komşusu ve dostu olduğunu söyleyen Ruhani, " Bizim için komşu ülkelerin ilişkilerinin samimi olması ve aralarında ihtilaf olmaması önemlidir. Bu ihtilaflar hem bizim hem bölgenin çıkarına değil. Bu tip olaylar teröristlerin çıkarınadır ve olanların moralini güçlendirecektir" ifadelerini kullandı.

 

DHA