İran Cumhurbaşkanı Yardımcısı: Irak başkentimizdir

İran Cumhurbaşkanı Yardımcısı: Irak başkentimizdir
İran Cumhurbaşkanı Yardımcısı: Irak başkentimizdir
İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani'nin yardımcılarından Ali Yunusi, katıldığı bir konferansta yaptığı konuşmada 'Irak şu an sadece medeniyet etkimiz altında olan bir ülke değil. Kimlik, kültür merkezimiz ve başkentimizdir' ifadesini kullandı.

RADİKAL - İran Cumhurbaşkanı Yardımcısı Ali Yunusi, "Büyük İranlı Kimliği Konferansı"nda yaptığı konuşmada, "Irak bizim başkentimizdir" ifadesini kullandı. İranlı öğrenciler ajansı İSNA'nın haberine göre, Yunusi, İran kültür coğrafyasının Çin sınırından Hint alt kıtasına, Kuzey Kafkasya'dan Basra Körfesi'ne ulaşan coğrafyayı kapsadığını savundu. 

Milliyet'te yer alan habere göre, kültür, medeniyet, din ve İranlılık ruhunun 'Büyük İran' coğrafyasına yayıldığını söyleyen Yunusi, "Bu bölgede doğal bir birliktelik söz konusudur. Her ne kadar bazı farklılıklar birleşmeyi engellese de, gerçekte İran coğrafyası; Çin sınırından bugünkü Afganistan ve Pakistan'a, Kuzey Kafkasya'dan Fars (Basra) Körfezi'ne kadar olan coğrafi alan bu birliğin içerisinde yer alır" değerlendirmesinde bulundu.

Kasım Süleymani, operasyon için Tikrit'te


'KÜLTÜR SINIRLARI İÇİNDE YAŞAYAN İRANLIDIR'

Azınlıklardan sorumlu Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yunusi, "İran kültür coğrafyasında yaşayan herkes İranlıdır ve bu yönüyle bizim korumamız altındadırlar. Onları İslam fanatizmi, Ateizm, tekfircilik, yeni Osmanlıcılık, Vahhabilik, Batı ve Siyonizm tehdidinden koruyacağız" ifadelerini kullandı.

İran sınırlarını tarih, kültür ve coğrafyanın belirlediğini ifade eden Yunusi, "Bu bölgede stratejik kültürel ve tarihsel nüfuz oldukça önemlidir. Nüfuz coğrafyamızı göz ardı ederek menfaat ve güvenliğimizi koruyamayız" dedi.

'İRAN-IRAK COĞRAFYASININ AYRILMASI MÜMKÜN DEĞİL'

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun "İran, 4 ülkeyi yuttu" açıklamalarının bizzat Netanyahu'nun bölgedeki "İran'ın büyük etkisini itiraf" anlamına geldiğini belirten Yunusi, "Irak şu an sadece medeniyet etkimiz altında olan bir ülke değil. Kimlik, kültür merkezimiz ve başkentimizdir. Bu, dün olduğu gibi bugün de böyle. Çünkü İran-Irak coğrafyası ve kültürünün birbirinden ayrılması mümkün değil. Biz ya birbirimizle savaşmalı veya bir olmalıyız" şeklinde kaydetti.

HİZBULLAH-ENSARULLAH KARŞILAŞTIRMASI

Irak ve Suriye 'deki askeri varlığını önceleri reddeden İran, terör örgütü IŞİD'in ortaya çıkmasından sonra "Kutsal mekanları ve türbeleri korumak, ülke ordularına ve gönüllü milislere askeri danışmanlık yapmak" iddiasıyla bu bölgelerde asker bulundurduğunu açıklamıştı.

İranlı komutan Tevassuli Suriye'de öldürüldü


İran dini lideri Ayetullah Ali Hamaney'in Uluslararası İlişkiler Danışmanı Ali Ekber Velayeti ise 18 Ekim'de yaptığı bir konuşmada, Husi Ensarullah örgütünün Yemen'de yönetime el koymasını desteklediklerini açıklamıştı. Velayeti, "Hizbullah'ın Lübnan'da üstlendiği rolü, Ensarullah'ın da Yemen'de üstlenmesini umut ediyorum" demişti.

IŞİD Tikrit'i terk mi ediyor?