İran, Davutoğlu'nun önerisini reddetti

İran, Davutoğlu'nun önerisini reddetti
İran, Davutoğlu'nun önerisini reddetti
İran, yürüttüğü nükleer müzakerelere Türkiye'nin de dahil edilmesini isteyen Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun önerisini sıcak bakmadı.

TAHRAN - İran Meclisi Milli Güvenlik ve Dış Politika Komisyonu Başkanı Alaaddin Burucerdi, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin 5 daimi üyesi ve Almanya’dan oluşan ‘5+1’ grubuyla İran arasındaki müzakerelere Türkiye ve Suudi Arabistan’ın katılmasının sorunun çözümüne katkı sağlamayacağını söyledi.

Bakan Davutoğlu’nun önerisini değerlendiren Burucerdi, şöyle dedi:

"Türkiye ve Suudi Arabistan, BM Güvenlik Konseyi’nin daimi üyeleri değil. Davutoğlu’nun neden böyle bir öneride bulunduğunun sebebi belli değil. Güvenlik Konseyi’nin daimi üyesi olmayan Almanya ise, Avrupa Birliği’nin önemli ülkesi olduğundan müzakerelere katılıyor. Türkiye ve Suudi Arabistan’ın görüşmelere dahil edilmesinin sorunun çözümüne yardımcı olacağını düşünmüyorum."

Bakan Ahmet Davutoğlu, İran ile nükleer müzakereleri yürüten ‘5+1’ grubuna Türkiye ve Suudi Arabistan’ın da d?hil edilmesi ile ‘5+3’ grubunun oluşturulmasını önermişti. İran’ın P5+1grubuyla yeni tur nükleer müzakereleri, 26 Şubat’ta Kazakistan’ın Almata kentinde yapılacak. (dha)