İran, devrimin 34. yılını kutladı

İran, devrimin 34. yılını kutladı
İran, devrimin 34. yılını kutladı
İran İslam Devrimi'nin 34. yıl dönümü, geniş bir katılımla kutlandı.

TAHRAN - İran İslam Devrimi'nin 34. yıl dönümü, ülke genelinde düzenlenen törenlerle kutlandı.

Devrim kutlama törenleri eş zamanlı olarak başkent Tahran başta olmak üzere 30 eyalet ve 900 ilçede milyonlarca kişinin katılımıyla yapıldı.

Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad'ın da hazır bulunduğu Tahran'daki Azadi Meydanı'nda yapılan törenlere yüz binlerce kişi katıldı.

Kutlama programı, vatandaşların erken saatlerden itibaren kentin dört bir yanından tören alanına yürüyüşüyle başladı.

Yol boyunca devrime bağlılıklarını ifade eden sloganlar atan vatandaşlar, İran İslam Cumhuriyeti'nin kurucusu Ayetullah Humeyni ve Dini Lider Ayetullah Ali Hamaney ile devrim şehitlerinin fotoğraflarını taşıdı.

ABD ve İsrail aleyhinde yazılı döviz ve pankartlar da taşıyan vatandaşlar, sık sık “ABD'ye ölüm”, “İsrail'e ölüm” sloganı attı.

Tören alanındaki çok sayıda “Sonuna kadar direneceğiz” yazılı dövizlerle İran'a karşı uygulanan yaptırım ve baskılara dikkat çekildi.

İran'ın yanı sıra Filistin ve Suriye bayrakları ile Hizbullah'a ait bayrakların da taşındığı törenlere yurt dışından da çok sayıda davetli katıldığı belirtildi.

Geniş güvenlik önlemlerinin alındığı ve havadan helikopterlerle de izlenen törenleri, 200'ü yabancı 1000 kadar basın mensubu takip etti. (aa)