İran eski liderinin oğluna hapis cezası

İran eski liderinin oğluna hapis cezası
İran eski liderinin oğluna hapis cezası
İran'ın eski cumhurbaşkanı Ali Ekber Haşimi Rafsancani'nin oğlu Mehdi Haşimi'ye siyasi ve yolsuzluk suçlamalarından hapis ve para cezası verildiği bildirildi.

RADİKAL - İran'da eski Cumhurbaşkanı Ali Ekber Haşimi Rafsancani’nin oğlu Mehdi Haşimi, siyasi ve yolsuzluk suçlamalarından hapis ve para cezasına çarptırıldı. Mehdi Haşimi, Devrim Mahkemesi'nde görülen davalarda "hapis, para ve kamuda çalışma yasağı" cezalarına mahkum edildi.

İran Yargı Sözcüsü Gulam Hüseyin Muhsini Ejei, Haşimi'nin  "rüşvet, yolsuzluk ve dolandırıcılık" yasası uyarınca ceza aldığını kaydetti. Yetkili, Haşimi'ye " güvenlik meseleleri" nedeniyle hapis  cezası verildiğini belirtti. Hapis süresini açıklamayan Ejei, hükmün kesinleşmemesi nedeniyle dosya hakkında ayrıntılı bilgi veremeyeceğini aktardı. Yarı resmi Fars ajansı, Haşimi için verilen hapis süresinin 15 yıl olduğunu aktardı.

KEFALETLE SERBEST BIRAKILMIŞTI

İran'ın en güçlü siyasi aktörlerinden Ekber Haşimi Rafsancani’nin oğlu olan Mehdi Haşimi, Mahmud  Ahmedinejad'ın cumhurbaşkanlığı seçimlerini kazandığı 2009 yılında ülke genelinde çıkan ve aylar süren sokak gösterilerini organize etmekle suçlanıyordu. Suçlamaların ardından ülkeden çıkarak Londra'ya yerleşen Mehdi Haşimi, 2012'de İran'a dönünce tutuklanarak cezaevine konuldu. Ancak yaklaşık 3 ay sonra kefaletle serbest bırakıldı.

Petrol Bakanlığı'na bağlı bir kurumda daha önce  yönetici konumunda da olan oğul Haşimi, yolsuzluk yapmakla da suçlanıyordu. Suçlamaları reddeden Mehdi Haşimi, savunmalarında, babasının imajını zedelemek için üzerine gelindiğini öne sürmüştü. (DHA)