İran füzesi ABD gemisinin yakınına düştü

İran füzesi ABD gemisinin yakınına düştü
İran füzesi ABD gemisinin yakınına düştü
İran'ın Hürmüz Boğazı yakınlarında yaptığı tatbikatta fırlattığı füzelerden birinin ABD gemisi USS Harry S. Truman'ın bin 400 metre yakınına düştüğü açıklandı.

RADİKAL - İran donanmasının geçen hafta Hürmüz Boğazı yakınlarında yaptığı bir tatbikatta fırlatılan füzelerden birinin boğazdaki Batı ülkelerine ait üç savaş gemisinin yakınlarına düştüğü açıklandı. Gemiler arasında ABD'ye ait uçak gemisi USS Harry S. Truman'ın ve bir Fransız fırkateynin de bulunduğu belirtildi. 

NBC News'un haberine göre, füzelerin herhangi bir gemiye doğru fırlatılmadığını kabul eden yetkililer, tatbikatın gemilere yakın olmasının 'endişeye neden olduğunu' söyledi. Füzenin ABD gemisinin yaklaşık 1371 metre uzağına düştüğünü açıklayan yetkililer, İran'ın gemileri hedef almadığının "çok açık olduğunu" belirtti. İsmini vermek istemeyen ABD'li bir askeri yetkili, konu hakkında, "Füzelerin gemilere bu denli yakın ateşlenmesini son derece provokatif ve emniyetsiz buluyoruz" açıklamasında bulundu. 

İran ve Rusya'dan nükleer atak

26 Aralık'ta meydana gelen olayda, İran donanmasının tatbikattan önce anons geçtiği ve gemilere alanı boşaltmaları için çağrıda bulunduğu ifade edildi. Olayın uluslararası sularda yaşandığı ve ABD ve İran gemileri arasında iletişim kurulmadığı da bilgiler arasında. 

İran Rusya'ya 9 ton uranyum gönderdi

Ruhani: İslam'ın imajını düzeltmek en önemli görevimiz