İran gazetesinden Erdoğan yorumu: Osmanlı Don Kişot'u Tahran'da

İran gazetesinden Erdoğan yorumu: Osmanlı Don Kişot'u Tahran'da
İran gazetesinden Erdoğan yorumu: Osmanlı Don Kişot'u Tahran'da
Reformcu Şehrvend gazetesi, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ziyaretini 'Osmanlı Don Kişot'u Tahran'da' başlığıyla birinci sayfadan aktarırken, Erdoğan'ı da Don Kişot olarak gösteren bir karikatür yayınladı.

TAHRAN - İran'ın reformcu Şehrvend Gazetesi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 'ın İran ziyaretini 'Osmanlı Don Kişot'u Tahran'da' başlığıyla birinci sayfadan okuyucularına aktardı.

Erdoğan'ın son dönemde İran'la ilgili kullandığı sözler, politikacıların yanı sıra ülke basında da tepkiyle karşılandı. Tepkiler ağırlıklı olarak muhafazakar kesime yakın medyada yer alırken, reformculara yakın basında da yer buldu.

Reformcu Şehrvend (Şahrvand) gazetesi de bugünkü sayısında Erdoğan'ın İran seyahatine eleştirel bakış açısıyla  yaklaşarak, Erdoğan'ın Osmanlı İmparatorluğu'nu kurma sevdasında olduğunu iddia etti.

Gazete, İran Meclisi Milli Güvenlik ve Dış Politika Komisyonu üyesi Ahmed Bahşayiş'e atfen "Erdoğan'ın İran'la sorunu Beşar Esad'ı 3 ay içinde devirmeyi istemesinin ardından başladı. İran buna müsaade etmedi. Erdoğan, burnunun ucundan fazlasını göremiyor fakat biz Türkiye ile olan stratejik çıkarlarımız korumalıyız" ifadesine yer verdi.

(DHA)