İran: Irak isterse yardım ederiz

İran: Irak isterse yardım ederiz
İran: Irak isterse yardım ederiz
İran'ın dini lideri Ayetullah Ali Hamaney'in başdanışmanı Ali Ekber Velayeti, IŞİD'le mücadele konusunda Irak'a yardımcı olmaya hazır olduklarını açıkladı.

RADİKAL – İran’ın dini lideri Ayetullah Ali Hamaney’in başdanışmanı Ali Ekber Velayeti, IŞİD’in Ramadi kentini ele geçirmesi hakkında açıklamalarda bulundu. Velayeti, kentin IŞİD’den kurtarılacağından emin olduğunu belirtti ve Irak hükümetine yardımcı olmaya hazır olduklarını duyurdu.

Reuters’a konuşan Velayeti, Irak hükümetinin yardım istemesi durumunda Ramadi’de IŞİD’le mücadele edebileceklerini söyledi ve “Eğer Irak hükümeti resmi olarak İran İslam Cumhuriyeti’nden yardım isterse, İran bu çağrıya karşılık verir. Zamanla Ramadi’nin de Tikrit gibi teröristlerden kurtarılacağından eminim” ifadesini kullandı.

IŞİD, Ramadi'yi ele geçirdi

Lübnan'ın başkenti Beyrut'ta bulunan Velayeti, Suriye ordusu ve Hizbullah hakkında da açıklamalarda bulundu. Velayeti, "Lübnan direnişi ve Suriye ordusunun son birkaç günde Kalamun'da elde ettiği başarıları izlerken gurur duyuyoruz. Bu durum, yalnızca Lübnan ve Suriye'de değil, tüm bölge ve dünyada direniş ekseninin güçlenmesine katkıda bulunuyor" dedi. 

Şii milisler Ramadi'ye gidiyor

ABD'den Suriye'de IŞİD'e ağır darbe

IŞİD, Ramadi'de hükümet binasını ele geçirdi