İran: İsrail'den geriye bir şey kalmaz

İran: İsrail'den geriye bir şey kalmaz
İran: İsrail'den geriye bir şey kalmaz
İran ile İsrail arasındaki gerilim, yaşanan karşılıklı söz düellosuyla tırmandı.

İran ile İsrail arasındaki tansiyon tırmanırken, karşılıklı açıklamalarda uyarılar var.

Amerikan basınına konuşan İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu, Tahran'ın 6-7 ay içinde nükleer bomba üretmenin eşiğine geleceğini söyledi ve İran'a yönelik ‘kırmızı çizgi’ isteğini tekrarladı.

İran’dan ise uyarı niteliğindeki açıklama, Devrim Muhafızları Komutanı Muhammed El Caferi’den geldi. Caferi, İsrail’den gelecek bir saldırıya sert karşılık verileceğini söyleyerek “Bir saldırı durumunda İsrail'den geriye bir şey kalmaz. İsrail'in küçük bir toprak parçasına sahip olduğunu ve İran'ın çok sayıda füzesine karşı koyamacağını göz önüne alırsak, İsrail'de hiçbir yerin korunamayacağını düşünüyorum” dedi.
İsrail, nükleer programı nedeniyle İran'a karşı harekete geçilmesini isterken, Obama yönetimi, yaptırımlarla diplomasiye zaman tanınmasından yana. Bu görüş ayrılığı, İsrail-Amerikan ilişkilerini gererken, Başkan Barack Obama'nın, Netanyahu'ya randevu vermediği iddia edilmişti.

 

 

İRANLI UZMANLAR SURİYE 'DE

 

Öte yandan Caferi aynı konuşmasında Suriye ile askeri ilişkileri konusunda da bir açıklama yaptı. Bu ülkede herhangi bir askeri varlıkları olmadığını sadece deneyimlerini paylaştıklarını belirten Caferi, Suriye'deki İranlı uzmanların çatışmalara katılmadığını da sözlerine ekledi. "Belli sayıda El Kuds mensubu Suriye ve Lübnan'daki özel durum sebebiyle bu ülkelerde bulunuyor. Ancak bu mevcudiyetimiz, söz konusu ülkelerde askeri bir varlığımız olduğu anlamına gelmez” diyen Caferi, Suriye'de danışmanlık yapan uzmanların sayısı hakkında bir bilgi vermedi. (ntv-bia)